MSZ: Niger kolejnym kierunkiem polskiej dyplomacji ekonomicznej (komunikat)
...
30.04.2014 18:14
30.04. Warszawa - MSZ informuje:
O współpracy gospodarczej między Polską a Nigrem, zwłaszcza w sektorze budownictwa i górnictwa, z wykorzystaniem transferu polskiego know-how, technologii, sprzedaży maszyn i nowoczesnych rozwiązań rozmawiała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk z minister rozwoju przemysłu Republiki Nigru, Kaffą Rakiatou Christelle Jackou.
Spotkanie miało miejsce 30 kwietnia w Warszawie. Była to pierwsza oficjalna wizyta od 2011 r., gdy prezydent Nigru Mahamadou Issoufou był gościem prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Choć Niger nie jest tradycyjnie wymieniany jako kluczowy partner Polski w Afryce, więzy między naszymi krajami utrzymywane są od wielu lat - powiedziała wiceminister Kacperczyk, odnosząc się do nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Nigrem w 1971 r. - Polscy specjaliści, tacy jak lekarze czy geolodzy, pracowali w Nigrze, gdzie wyrobili sobie dobrą markę na kontynencie afrykańskim. Także nigerscy studenci studiowali na polskich uczelniach, m.in. były premier Boukary Adji na Politechnice Warszawskiej. Do tych dobrych tradycji chcemy nawiązać - podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.
Wiceminister Kacperczyk zwróciła uwagę na fakt, że w ostatnich latach poziom polsko-afrykańskiej wymiany handlowej wyraźnie wzrósł. W 2013 r. polski eksport do Afryki zwiększył się o 30 proc., a zacieśnianie kontaktów z krajami afrykańskimi i rozwijanie nowych kierunków współpracy jest jednym z priorytetów polskiej dyplomacji ekonomicznej na 2014 r. Nigerska delegacja wzięła też udział w spotkaniu z przedstawicielami polskich spółek zainteresowanych nawiązaniem kontaktów biznesowych z Nigrem. - Wymiana handlowa Polski z Nigrem, kształtująca się na poziomie niecałych 2 mln euro rocznie, to wynik, który powinniśmy i który możemy poprawić - powiedziała wiceminister Kacperczyk. - Obecność kilkunastu spółek na dzisiejszym spotkaniu to dowód na to, że wsparcie ze strony polskiej administracji dla ekspansji polskich przedsiębiorstw na rynki afrykańskie jest bardzo ważne - dodała.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ amt/