MSZ o szkoleniu SENSE dla Republiki Związku Mjanmy (komunikat)
...
31.08. Warszawa - MSZ informuje:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych realizuje, we współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej, w dniach 3-7 września br. w Warszawie szkolenie SENSE (ang. Strategic Economic Needs and Security Exercise) dla przedstawicieli instytucji rządowych, działaczy opozycyjnych i społecznych.
W szkoleniu weźmie udział 49 osób z Republiki Związku Mjanmy reprezentujących rząd, partie opozycyjne oraz organizacje pozarządowe.
SENSE jest programem szkoleniowym pozwalającym m.in. na komputerową symulację funkcjonowania państwa z gospodarką rynkową. Program stworzony jest dla krajów stojących u progu przemian ustrojowych, gospodarczych i społecznych. Głównym celem programu jest wzmocnienie administracji rządowej w krajach beneficjentów, promowanie reform oraz zasad dobrego rządzenia na szczeblu krajowym i lokalnym. Program szkolenia realizowany jest na podstawie licencji amerykańskiego Instytutu Analiz Obronnych (ang. Institute for Defence Analyses).
Szkolenie obejmuje dwie części: pierwszą - o charakterze wprowadzającym, podczas której uczestnicy otrzymują informacje m.in. na temat technik negocjacyjnych, uczestniczą w warsztatach przywództwa i drugą - symulację komputerową. Formuła programu umożliwia w ciągu trzech dni symulacji przybliżone projektowanie wieloletniego okresu zarządzania hipotetycznym państwem. Ponadto, ze względu na szczególne zainteresowanie gości z Mjanmy doświadczeniami polskiej, pokojowej transformacji ustrojowej, zaplanowane jest spotkanie ze znanymi opozycjonistami i parlamentarzystami - Zbigniewem Bujakiem i Jerzym Borowczakiem.
Projekty SENSE realizowane są przez Polskę od 2006 r. W latach 2006-2011 odbyły się szkolenia z udziałem przedstawicieli Afganistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Serbii, Tunezji, i Ukrainy. W roku 2012 MSZ zorganizował szkolenie dla krajów Partnerstwa Wschodniego i Kirgistanu. Na październik 2012 r. planowana jest również edycja szkolenia SENSE dla Egiptu i Libii. Program finansowany jest ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/