MSZ: odpowiedź dla mediów pytających o kontrolę NIK (komunikat)

...

16.01.2013 15:51

16.01. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z doniesieniami medialnymi (m.in. "Dziennik Gazeta Prawna" z 16 stycznia 2013) w sprawie kontroli Najwyższej Izby Kontroli w MSZ informuję:

  1. Ministerstwo nie może zgodzić się z zarzutem, że niesłusznie wydało pieniądze inicjując prace remontowe w Pałacu przy ul. Foksal w Warszawie. Pałac Przeździeckich jest jednym z symboli Ministerstwa, służącym od dziesięcioleci jako prestiżowe miejsce spotkań międzynarodowych. W trosce o jego pogarszający się stan w 2010 roku zlecono prace projektowe przed zakładanym remontem, zanim rozpoczęło się postępowanie sądowe o zwrot nieruchomości. Intencją Ministerstwa jest nabycie od spadkobierców Pałacu i dokończenie remontu, aby Pałac pozostał symbolem polskiej dyplomacji.
  1. Procedura pozbywania się zbędnego majątku, wieloetapowa i czasochłonna, jest przez MSZ realizowana. Jednak standaryzacja sprzętu teleinformatycznego, obniżająca w efekcie koszty funkcjonowania resortu (np. poprzez mniejsze koszty zakupu urządzeń), powoduje - ze względu na szybki postęp technologiczny oraz konieczność zapewnienia rezerw sprzętowych - że zmuszeni jesteśmy do utrzymywania pewnych zapasów urządzeń.
  1. Zarzut, że MSZ nie używa mebli, w tym stołu, kupionych na polską prezydencję w Radzie UE w 2011 roku, uważamy za niezasadny. Z mebli, których konieczność zakupu jest w ocenie MSZ bezsporna, ok. połowa jest już zagospodarowana w jednostkach MSZ (sporą cześć przekazano z kraju do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli) lub wykorzystywana do kolejnych dużych spotkań organizowanych przez MSZ. Między końcem prezydencji w grudniu 2011 roku a majem 2012, gdy NIK rozpoczęła kontrolę, nie było imprez, w których można było wykorzystać reprezentacyjny stół prezydencji, ale będzie się tak działo w przyszłości.

MSZ jest jednym z najszybciej modernizujących się resortów, czego przykładami są systemy Blackberry, bezpieczny notebook oraz nowy, największy w polskiej administracji portal internetowy. Rozwiązania teleinformatyczne wyprzedzają poziom innych dyplomacji. W ocenie Ministerstwa uwagi krytyczne dotyczą albo spraw z dawnych lat, albo takich, w których MSZ sam podjął już działania naprawcze - w 2011 r. ustanowiliśmy np. nowe zasady zatwierdzania wniosków o udzielenie zamówień (co NIK zresztą dostrzegł). Jednostkowe zarzuty nie uzasadniają więc tezy, że poziom zarządzania MSZ jest niski. Ogromna większość projektów i zadań MSZ, instytucji o rocznym budżecie ok. 2 mld złotych, realizowana jest właściwie, czego dowodem jest np. wzorowo zorganizowana prezydencja w Radzie UE.

Przypominamy, że wykonanie budżetu MSZ za 2011 zostało przez NIK ocenione pozytywnie i najwyżej w historii, czyli Izba nie ma zastrzeżeń do planów i sposobu wydatkowania środków w resorcie (http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,9517.html)

Marcin Bosacki, rzecznik prasowy MSZ

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
mediakontrolamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)