MSZ: oświadczenie ws. sytuacji w Syrii (komunikat)
...
18.08.2011 20:36
18.08. Warszawa - MSZ informuje:
Polska ponownie z całą stanowczością potępia brutalne działania reżimu prezydenta Baszara al-Asada skierowane przeciwko własnemu narodowi i mające na celu zastraszenie go.
Z oburzeniem odnotowujemy doniesienia o kolejnych krwawych pacyfikacjach syryjskich miast dokonywanych przez syryjską armię i siły bezpieczeństwa, w tym w ostatnich dniach - w Hamie, Deir az-Zour i Latakii. Nie dajemy wiary pojawiającym się co jakiś czas zapewnieniom o całkowitym zaprzestaniu działań wojskowych i wycofaniu armii do koszar. Doświadczenia ubiegłych tygodni i miesięcy dowodzą, że są one powodowane wyłącznie doraźnymi celami propagandowymi i nie znajdują pokrycia w działaniach mających na celu rzeczywiste powstrzymanie agresji wobec współobywateli.
Konsekwentnie wzywamy władze w Damaszku do natychmiastowego zaprzestania stosowania przemocy i umożliwienia syryjskiemu społeczeństwu korzystania z niezbywalnych praw oraz realizacji demokratycznych aspiracji.
Syryjscy przywódcy - mimo deklaracji o woli przeprowadzenia daleko idących reform - pozostają niestety głusi na postulaty i żądania Syryjczyków oraz liczne apele ze strony społeczności międzynarodowej.
Polska wyraża solidarność ze społeczeństwem syryjskim w tych tragicznych dla niego chwilach. Na forum Unii Europejskiej - jako państwo sprawujące rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE - oraz jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej aktywnie uczestniczy w podejmowaniu decyzji mających na celu udzielenie pomocy ofiarom represji oraz objęcie sankcjami odpowiedzialnych za prześladowania i zbrodnie. Należy do grona inicjatorów zwołania specjalnej sesji Rady Praw Człowieka poświęconego omówieniu sytuacji w Syrii.
Polska w pełni identyfikuje się z treścią oświadczenia wydanego dzisiaj przez Wysoką Przedstawiciel C. Ashton oraz ponawia apel do Rady Bezpieczeństwa ONZ o położenie kresu rozlewowi krwi w Syrii, nierespektowaniu przez syryjskie władze Karty ONZ oraz dążeniom do destabilizacji sytuacji w regionie.
W obliczu brutalnych represji całkowicie utraciły wiarygodność zarówno obietnice i zapowiedzi reform wielokrotnie składane przez prezydenta Baszara al-Asada, jak i on sam. Dialogu z obywatelami domagającymi się zmian nie można prowadzić przemocą. Decyzja o ustąpieniu prezydenta w imię umożliwienia rzeczywistego inkluzywnego dialogu narodowego byłaby przejawem odpowiedzialności za kraj.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ akuc/