Trwa ładowanie...
d97bvh1

MSZ otacza opieką polskich misjonarzy (komunikat)

...
Share
d97bvh1

12.02. Warszawa - MSZ informuje:

Bezpieczeństwu polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej oraz współpracy MSZ z misjonarzami w innych krajach poświęcone było spotkanie min. Radosława Sikorskiego z biskupem Jerzym Mazurem, przewodniczącym Krajowej Rady Misyjnej przy Episkopacie.

- Podziwiamy i głęboko szanujemy wysiłki polskich misjonarzy na rzecz potrzebujących na całym świecie, zwłaszcza w krajach najbiedniejszych - stwierdził w czasie spotkania min. Sikorski. Bp Mazur podziękował MSZ za wszechstronną współpracę i utworzenie specjalnego zespołu roboczego ds. sytuacji polskich misjonarzy w ogarniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej. - Jesteśmy wdzięczni za wspólną troskę i harmonijną współpracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w RŚA - powiedział bp Jerzy Mazur.

d97bvh1

Minister Sikorski podkreślił, że najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej jest obecnie ich natychmiastowa ewakuacja: - Wciąż jesteśmy gotowi ją przeprowadzić wraz z francuskimi partnerami. Ostrzegamy, że w razie zwłoki może być na to za późno.

Bp Mazur zapewnił, że w związku z dramatyczną sytuacją w RŚA do czasu unormowania się sytuacji zostały wstrzymane wyjazdy kolejnych polskich misjonarzy do tego kraju. Podkreślił, że misjonarze pozostają w tym kraju, by zapewnić opiekę i ochronę miejscowej ludności bez względu na wyznanie.

Podczas spotkania omówiono także kwestię projektów rozwojowych finansowanych przez MSZ RP realizowanych przez polskich misjonarzy oraz problem sytuacji prawnej polskich wolontariuszy wyjeżdżających na misje.

Dla utrzymania i rozwoju harmonijnej współpracy min. Sikorski i bp Mazur podjęli decyzję o utworzeniu zespołu roboczego ds. misji między MSZ a Episkopatem. Będzie on działał niezależnie od powołanego niedawno przez MSZ, MON i przedstawicieli duchowieństwa tymczasowego zespołu ds. polskich misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1