Trwa ładowanie...
d2rytgs

MSZ: Piotr Nowina-Konopka ambasadorem w Watykanie (komunikat)

...

d2rytgs
d2rytgs

01.07. Warszawa - MSZ informuje:

Prezydent Bronisław Komorowski oraz minister Radosław Sikorski wręczyli Piotrowi Nowinie-Konopce nominację na ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego RP przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.

- Twarde bronienie zasady przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła, poszanowanie wzajemnych autonomii i przyjaznych relacji to wielkie zadanie - powiedział podczas ceremonii prezydent Bronisław Komorowski. - W tym szybko zmieniającym się świecie zawsze będzie niesłychanie ważne i niesłychanie korzystne dla Polski utrzymanie szczególnych relacji ze Stolicą Apostolską - zaznaczył.

W trakcie uroczystości minister Radosław Sikorski podkreślił znaczenie obejmowanej przez Piotra Nowina-Konopkę placówki. - Nasza historia dyplomatyczna z tą stolicą sięga zarania państwa polskiego. Ambasador musi pamiętać o rozdziale autonomii instytucji (państwa i Kościoła) i skutecznie reprezentować stanowisko państwa polskiego - zauważył minister. - Powodzenia w spełnianiu misji, której standardy zostały przez ambasador Suchocką postawione bardzo wysoko - powiedział.

d2rytgs

Ambasador Piotr Nowina-Konopka doskonale zna Kościół oraz jego nauczanie. Wraz z powstaniem Solidarności zaangażował się w odtworzenie regionalnych i ogólnopolskich struktur środowisk inteligencji katolickiej, organizując gdański Klub Inteligencji Katolickiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego współtworzył i współkierował Gdańską Biskupią Komisją Charytatywną, która - podobnie jak warszawski Prymasowski Komitet Pomocy, wspierała osoby represjonowane i ich rodziny. Ambasador Piotr Nowina-Konopka był też wykładowcą w Instytucie Teologii w Gdańsku.

Ambasador podkreślił, że niełatwo będzie "przeskoczyć poprzeczkę postawioną wysoko przez ambasador Suchocką. Zwłaszcza w zmieniających się czasach, przy nowym pontyfikacie". - Nie bez drżenia serca wchodzę w ten nowy etap życia. Polska staje się krajem znacznie ważniejszym w skali globalnej niż to było jeszcze kilkanaście lat temu - zaznaczył ambasador Piotr Nowina-Konopka. Pokazując książkę "Etyka solidarności" ks. Tischnera, powiedział, że chce ją przekazać papieżowi. - "Solidarność" to słowo, które w relacjach z papieżem może okazać się bardzo ważne. Papież Franciszek jest bardzo czuły na to słowo, tak jak my jesteśmy na nie czuli - podkreślił.

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej akredytowany jest także przy Suwerennym Rycerskim Zakonie Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim.

Piotr Nowina-Konopka, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim

d2rytgs

Piotr Nowina Konopka jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 1978 roku otrzymał stopień doktora nauk ekonomicznych. Z uczelnią związany był do 1989 roku. W latach 80. był intensywnie zaangażowany w ruch demokratycznej opozycji. Współpracował z Ośrodkiem Prac Społeczno-Zawodowych NSZZ "Solidarność", a po wprowadzeniu stanu wojennego wspierał przewodniczącego Lecha Wałęsę w roli rzecznika prasowego, tłumacza i doradcy. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego oraz pełnił funkcję rzecznika Lecha Wałęsy przy Okrągłym Stole.

W latach 1989-1990 był przedstawicielem Solidarności, ministrem stanu w Kancelarii Prezydenta Jaruzelskiego. W tym charakterze pośredniczył w relacjach pomiędzy prezydentem z jednej i premierem Tadeuszem Mazowieckim, przewodniczącym Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego Bronisławem Geremkiem, przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechem Wałęsą, a także prymasem Józefem Glempem z drugiej strony.

Od 1991 roku był trzykrotnie posłem Ziemi Radomskiej z ramienia Unii Demokratycznej a następnie Unii Wolności. Przez 10 lat zasiadał w sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (1991-2001), przewodniczył też Komisji Integracji Europejskiej, a także przewodził tworzonej od podstaw Parlamentarnej Komisji Wspólnej RP i UE. W 1991 należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, promującej integrację europejską. Od 1996 roku był członkiem, a następnie od 1999 do 2003 wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. W latach 1998-1999, pracował jako zastępca głównego negocjatora RP w sprawie członkostwa w Unii - ministra Jana Kułakowskiego.

d2rytgs

Od 1999 do 2004 roku Piotr Nowina-Konopka był wicerektorem College of Europe. Następnie doradzał narodowemu parlamentowi Gruzji jako główny ekspert międzynarodowy programu UE doradztwa dla parlamentu Gruzji (2005-2006), a w 2006 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora do spraw stosunków z parlamentami narodowymi w Parlamencie Europejskim. Był pierwszym Polakiem sprawującym tak wysoką funkcję. Po trzech latach, w 2009 roku, został przeniesiony decyzją przewodniczącego parlamentu i sekretarza generalnego do Waszyngtonu, z misją stworzenia i kierowania stałym biurem Parlamentu Europejskiego przy Kongresie Stanów Zjednoczonych (European Parliament Liaison Office with US Congress). Funkcje tę piastował do października 2012 roku.

Piotr Nowina-Konopka biegle mówi po angielsku i francusku, posługuje się również językiem włoskim, niemieckim i rosyjskim. Był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta, francuskim odznaczeniem Chevalier de la Legion d'Honneur, Krzyżem Komandorski Leopolda II, czy niemieckim odznaczeniem Verdienskreuz I Klasse. Jest żonaty. Ma dwie córki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2rytgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rytgs