Trwa ładowanie...
d2a51p0

MSZ: Polak szefem Komitetu Budżetowego NATO (komunikat)

...

Share
d2a51p0

31.01. Warszawa - MSZ informuje:

Pułkownik Marek Powalski, pracownik Stałego Przedstawicielstwa RP przy NATO, został wybrany 31 stycznia na stanowisko przewodniczącego Komitetu Budżetowego Paktu Północnoatlantyckiego. To pierwszy przypadek w historii NATO, kiedy przewodniczącym tego gremium będzie Polak.

Marek Powalski w głosowaniu pokonał kontrkandydatkę z Niemiec. Wybór Polaka na tak ważne stanowisko w strukturze Paktu stanowi wyraz uznania Sojuszu dla Polski jako wiarygodnego i zaangażowanego członka NATO. Komitet Budżetowy, obok Komitetu Inwestycyjnego, jest najważniejszym gremium odpowiedzialnym za zarządzanie zasobami finansowymi Sojuszu. Odpowiada przed Radą Polityki i Planowania Zasobów (RPPB) za budżety NATO: wojskowy (w 2012 wyniósł 1,4 mld euro) oraz cywilny (w 2012 - 200 mln euro).

d2a51p0

Marek Powalski urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich. Karierę zawodową rozpoczął w strukturach sił zbrojnych pełniąc służbę w pionie finansowym. Następnie przeniósł się do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie jego wiedza i doświadczenie wspomogły MON w okresie reformy sił zbrojnych.

Pułkownik Powalski doskonalił swoją wiedzę na studiach podyplomowych oraz licznych kursach, m.in. w Akademii Obrony Narodowej i Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej USA w Monterey. W latach 2001-2004 pracował w Departamencie Inwestycji Kwatery Głównej NATO, gdzie zajmował się m.in. finansowymi aspektami Programu Inwestycji NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP). W 2008 r. objął stanowisko ds. zasobów obronnych oraz spraw ekonomicznych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli.

Stanowisko przewodniczącego Komitetu Budżetowego NATO obejmie 1 września 2013 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2a51p0

Podziel się opinią

Share
d2a51p0
d2a51p0