MSZ: polska ambasada skutecznie interweniuje w "The Jerusalem Post" (komunikat)
...
15.01.2014 | aktual.: 15.01.2014 12:23
15.01. Warszawa - MSZ informuje:
Dzięki interwencji Ambasady RP w Izraelu anglojęzyczna izraelska gazeta "The Jerusalem Post" przeprosiła za użycie w jednym ze swoich artykułów sformułowania "nazistowska Polska" oraz zamieściła na swoich łamach sprostowanie.
Karygodny błąd pojawił się w nagłówku do opublikowanego 13 stycznia artykułu o śmierci działaczki ruchu oporu w getcie warszawskim Chawki Folman Raban. Polscy dyplomaci natychmiast skontaktowali się z redaktorem naczelnym dziennika Stevem Linde. Przeprosił on za błąd w artykule, obiecał również korektę w wersji internetowej artykułu. Wiadomość została poprawiona kilka minut po rozmowie. Redaktor naczelny zapowiedział także publikację listu, który ambasada wysłała do redakcji w odpowiedzi na skandaliczny tekst. Sprostowanie ukazało się na łamach gazety 15 stycznia (tekst zamieszczamy poniżej). Przeprosiny przekazała ambasadzie również autorka artykułu.
Redakcja "The Jerusalem Post" przyznała, że otrzymała wiele e-maili i telefonów od Izraelczyków z żądaniem korekty i wydania sprostowania, a także liczne krytyczne tweety wywołane ostrą interwencją polskiej ambasady za pośrednictwem serwisów społecznościowych.
Warto podkreślić, że przypadki użycia w Izraelu tego typu sformułowań są sporadyczne ze względu na dużą świadomość historyczną społeczeństwa. Takie błędy są szybko korygowane, a czytelnicy zdają sobie sprawę, że są one wynikiem skrótów myślowych lub pomyłek redaktorów.
Treść sprostowania Ambasady RP w Izraelu opublikowanego w "The Jerusalem Post":
Szokujące sformułowanie
W podtytule artykułu "Śmierć bohaterki z warszawskiego getta" (13 stycznia) poświęconego Chawce Folman Raban, wielkiej bohaterce i mojej bliskiej przyjaciółce, rzuca się w oczy całkowicie tendencyjne i szokujące sformułowanie "nazistowska Polska". Polska znajdowała się wprawdzie pod hitlerowską okupacją, ale sama nigdy nie była nazistowskim krajem. Co więcej, polski i żydowski ruch oporu połączyły siły w walce z hitlerowcami. Zwalczamy tendencyjne określenie "polskie obozy zagłady," które od czasu do czasu pojawia się w mediach, ale w Państwa artykule mieliśmy rzadką okazję przeczytać coś jeszcze gorszego i bardziej obraźliwego.
Sformułowanie to jest tym bardziej dotkliwe zwłaszcza teraz, gdy Polska jest jednym z najbliższych przyjaciół Izraela w Unii Europejskiej i na różnych forach międzynarodowych. Zdajecie sobie Państwo sprawę z faktu, że żaden inny kraj nie może poszczycić się tak wielką liczbą obywateli uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jak Polska.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/