Trwa ładowanie...

MSZ: polska wołowina wraca na japońskie stoły

1 sierpnia 2014 roku Japonia zniesie wieloletnie embargo na import polskiej wołowiny - poinformował w czwartek resort spraw zagranicznych. Embargo nałożono w 2001 r., gdy w Europie wykryto przypadki BSE, czyli chorobę szalonych krów.
Share
MSZ: polska wołowina wraca na japońskie stoły
Źródło: AFP, Fot: Johsnnes Eisele
d4hpl8v

"Ostatecznym krokiem do formalnego wznowienia eksportu polskiej wołowiny do Japonii była wymiana not werbalnych między Ambasadą Japonii w Warszawie a polskim MSZ 31 lipca 2014 r." - poinformował resort w komunikacie.

"Oprócz Francji, Holandii i Irlandii, Polska jest jednym z nielicznych krajów europejskich, których wołowina powróci na japoński rynek" - zaznaczono.

Dodano, że wznowienie eksportu polskiej wołowiny do Japonii jest efektem wieloletnich negocjacji, zabiegów dyplomatycznych i szczególnej aktywności Głównego Inspektoratu Weterynarii.

d4hpl8v

"1 sierpnia japońskie ministerstwo zdrowia ogłosi komunikat dla stacji kwarantanny oraz importerów japońskich o możliwości importu wołowiny z Polski" - podkreśliło MSZ.

Pierwsze zachorowania krów na BSE zaobserwowano w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1985 roku.

Gąbczasta encefalopatia bydła (BSE) to śmiertelna, neurodegeneracyjna choroba, w której mózg zanika zmieniając się w gąbczasta masę. Jest powodowana przez zakaźne białka - priony.

Odpowiednikiem BSE u ludzi jest znana od dawna choroba Creutzfeldta-Jakoba - ciężkie schorzenie układu nerwowego, zwykle dotykające osoby w wieku średnim i starszym.

d4hpl8v

Podziel się opinią

Share
d4hpl8v
d4hpl8v