MSZ: Polska zacieśnia kontakty z Brazylią (komunikat)

...

28.11. Warszawa - MSZ informuje:

Brazylia to jeden z pięciu rynków perspektywicznych dla polskich eksporterów. Polska i Brazylia oparły się efektom światowego kryzysu gospodarczego. Dziś Brazylia jest szóstą gospodarką świata, Polska jest szóstą gospodarką UE - powiedział Minister Radosław Sikorski Podczas wizyty w tym kraju w dniach 26-28 listopada 2012 r.

Wspólnie z przedstawicielami 50 polskich firm szef MSZ wziął udział w wydarzeniach promujących polską gospodarkę i polskie spółki zainteresowane współpracą z biznesem brazylijskim. Przedstawiciele kluczowych przedsiębiorstw sektora budowy taboru transportu kolejowego, stoczniowego, wydobywczego oraz sektora off-shore towarzyszyli szefowi resortu spraw zagranicznych m. in. w spotkaniu z gubernatorem stanu Rio de Janeiro Sergio Cabralem 27 listopada. Prezentowali oni oferty współpracy na rynku brazylijskim. Gospodarz spotkania wyraził szczególne zainteresowanie współpracą z Polakami przy budowie obiektów przeznaczonych na Mundial i Olimpiadę. Z myślą o dalszym zwiększaniu obrotów handlowych z Brazylią (w stosunku do ubiegłego roku odnotowaliśmy wzrost obrotów handlowych sięgający 20 proc.) Minister zachęcał gospodarzy do zorganizowania podobnej misji w Polsce.

Wizyta była okazją do kontynuowania dialogu politycznego. 26 listopada Minister Radosław Sikorski spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Brazylii Antonio Patriotą. Ministrowie rozmawiali m.in. o sytuacji gospodarczej w UE i strefie Euro oraz o relacjach krajów Ameryki Łacińskiej z UE. Minister Sikorski podzielił się doświadczeniami Polski w sprawowaniu przewodnictwa w Radzie UE. Przekazał też Antonio Patriocie zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce.

Podczas wizyty Radosława Sikorskiego w brazylijskim MSZ podpisano trzy znaczące umowy bilateralne: Porozumienie o wykonywaniu pracy zarobkowej przez członków rodzin, którzy pozostają na utrzymaniu członków misji dyplomatycznych lub urzędu konsularnego, Umowę o przekazywaniu osób skazanych oraz Program Wykonawczy do Umowy między Polską a Brazylią o współpracy kulturalnej na lata 2013-2015.

Podczas wizyty zadeklarowano również wolę zacieśnienia kontaktów między społeczeństwami obywatelskimi oraz współpracy na płaszczyźnie kulturalnej i naukowej. Nasz kraj dostrzega ogromny potencjał w zacieśnianiu polsko-brazylijskiej współpracy naukowej i edukacyjnej opartej na transferze technologii i know-how. - podkreślił szef polskiego resortu spraw zagranicznych. Polskie uczelnie wyraziły już duże zainteresowanie uczestnictwem w brazylijskim programie "Nauka bez granic".

Strony potwierdziły dodatkowo znaczne możliwości współdziałania w oparciu o organizacje polonijne reprezentujące drugie pod względem liczebności skupisko Polaków na świecie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
brazyliawizytamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)