Trwa ładowanie...
dutlb7k

MSZ: Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny o polityce bezpieczeństwa (komunikat)

...

dutlb7k
dutlb7k

18.03. Warszawa - MSZ informuje:

Projekty współpracy w sferze bezpieczeństwa i obrony, energetyka, a także dyskutowane porozumieniu o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, były tematami Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego. Do dziewiątej rundy Dialogu doszło 18 marca br. w Warszawie.

Polskiej delegacji, podczas rozmów na temat polityki bezpieczeństwa, przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid. Stronie amerykańskiej zaś podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman. W czasie dyskusji wymieniono poglądy na temat najpoważniejszych wyzwań i zagrożeń związanych z nierozwiązanymi konfliktami oraz rozprzestrzenianiem broni masowej zagłady. Szczególne miejsce w dyskusji zajęła kwestia budowy w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. - Trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej będzie zrealizowany w Polsce zgodnie z planem - podkreśliła podsekretarz Sherman. W dyskusji podkreślono też potrzebę dalszych wspólnych działań w zakresie wspierania przemian demokratycznych w sąsiedztwie UE oraz innych regionach świata. - Od 2004 r., gdy zaczynaliśmy Dialog Strategiczny system politycznych konsultacji między Polską, a USA bardzo się rozwinął. Dziś obejmuje już wszystkie obszary związane ze współpraca dwustronną. - powiedział wiceminister Winid na
zakończenie rozmów.

Odrębną sesję poświecono współpracy energetycznej. W szczególności odniesiono się do kwestii: gazu łupkowego, LNG (Liquified Natural Gas) oraz energetyki jądrowej. Ze strony polskiej rozmowom przewodniczyła podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach. Na czele delegacji amerykańskiej stał Amb. Carlos Pascual, wysłannik ds. energetyki i koordynator do spraw energii Departamentu Stanu. Podkreślił on, iż - Polska pełni rolę lidera w poszukiwaniu węglowodorów ze źródeł niekonwencjonalnych w Europie.

dutlb7k

Po zakończeniu rozmów w ramach Dialogu, podsekretarz Sherman została przyjęta przez ministra Radosława Sikorskiego. Podczas rozmowy poruszono tematy związane z polityką bezpieczeństwa (rozwój systemu obrony przeciwrakietowej i współpraca w ramach NATO)
, Bliskiego Wschodu i energetyki.


Polsko-Amerykański dialog strategiczny to Forum dyskusji między Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki na temat wzajemnych stosunków, polityki bezpieczeństwa i gospodarki, ukonstytuowany w 2004 r. Po kilku latach, został wznowiony w 2010 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego i Sekretarz Stanu Hillary Clinton. Do tej pory odbyło się osiem rund rozmów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

dutlb7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dutlb7k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj