MSZ: pomagamy młodzieży polonijnej poznawać Polskę i język polski (komunikat)

...

12.10.2013 | aktual.: 14.10.2013 07:08

12.10. Warszawa - MSZ informuje:

- 60 lat Polskiej Macierzy Szkolnej to ciężka, organiczna praca i ofiarność wielkiej rzeszy pedagogów. W imieniu RP dziękuję - powiedział minister Radosław Sikorski wręczając w Londynie prezes Aleksandrze Podhorodeckiej honorową odznakę "Bene Merito" w trakcie uroczystości z okazji 60-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej.

Polska Macierz Szkolna od ponad pół wieku propaguje nie tylko tradycję oświatową, ale również patriotyczną. W ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii każdego roku rodzi się ponad 20 tysięcy Polaków, zarówno w rodzinach polskich, jak i polsko-brytyjskich. Zapewnienie im dostępu do nauczania języka polskiego w języku polskim i o Polsce oraz do polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą jest najważniejszym priorytetem polityki polonijnej państwa. Polska Macierz Szkolna jest dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych jednym z najważniejszych partnerów w realizacji tego celu.

MSZ przeznaczył w 2013 roku prawie 13 mln zł na bezpośrednie, nieinwestycyjne, wsparcie szkół (niezależnie od kwot przeznaczonych na dofinansowanie procesu doskonalenia metodycznego nauczycieli). W tym ponad 4 mln 100 tys. zł trafiło do Wielkiej Brytanii.

Minister Radosław Sikorski podczas uroczystości zwrócił także uwagę na rosnącą rangę języka polskiego wśród samych Brytyjczyków, których warto zachęcać do nauki drugiego pod względem powszechności używania w Wielkiej Brytanii języka.

Obecnie Polska Macierz Szkolna zrzesza 120 Polskich Szkół Przedmiotów Ojczystych, do których uczęszcza 12-14 tysięcy dzieci i młodzieży. Prowadzi też Centrum Egzaminacyjne, które oferuje możliwość zdawania egzaminów z języka polskiego. W ostatnich latach liczba uczniów zdających egzaminy wzrosła dziesięciokrotnie. Polska Macierz Szkolna gromadzi, a także systematyzuje, informacje na temat dostępności polskiej edukacji na terenie Wielkiej Brytanii, przygotowuje konferencje i szkolenia metodyczne dla nauczycieli. Biuro Macierzy prowadzi punkt konsultacyjny w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, dla wszystkich zainteresowanych: rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli. Podejmuje też szereg inicjatyw integrujących środowisko młodej Polonii. Jest dynamicznym promotorem kampanii na rzecz dwujęzyczności, kierowanej do rodziców polskich dzieci.

- Polacy mają dobrą markę w świecie jako ludzie pracowici i zaradni - podkreślił w sobotę minister Sikorski podczas spotkania z mediami polonijnymi zorganizowanego przy okazji jubileuszu w Londynie. Szef polskiej dyplomacji dzielił się również swoimi doświadczeniami emigranta w Londynie przed trzydziestu laty. Rozmowę poświęcono też wizerunkowi Polaków w Wielkiej Brytanii i perspektywom, jakie stoją przed Polakami decydującymi się na powrót do kraju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ jra/

Źródło artykułu:PAP
edukacjajęzyk polskimsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)