Trwa ładowanie...
d2e0xwy

MSZ: posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej (komunikat)

...

Share
d2e0xwy

17.12. Warszawa - MSZ informuje:

- Chcę wyrazić zadowolenie z postępu w stosunkach polsko-rosyjskich zarówno w aspekcie gospodarczym, jak i społeczno-kulturalnym - powiedział w Moskwie po posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej minister Radosław Sikorski. Obradom Komitetu 17 grudnia przewodniczyli ministrowie spraw zagranicznych Polski oraz Federacji Rosyjskiej.

Minister Radosław Sikorski powiedział, że tak jak między sąsiadami są też sprawy sporne, w tym dot. katastrofy smoleńskiej np. zwrot wraku samolotu TU-154M. Minister Sikorski wyraził jednak zadowolenie z deklaracji ministra Siergieja Ławrowa o tym, że strona rosyjska chce zrobić wszelkie możliwe kroki, by jak najszybciej przekazać stronie polskiej wrak samolotu TU-154M.

W wielogodzinnych obradach Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej wzięli udział przedstawiciele szeregu resortów: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

d2e0xwy

Minister Radosław Sikorski stwierdził także z zadowoleniem, że bardzo dobrze rozwija się handel pomiędzy Polską i Rosją. Jak zaznaczył szczególnie cieszy szybsze tempo polskiego eksportu do Federacji Rosyjskiej (16 proc. w tym roku). Podkreślił również dobrą współpracę między polskimi i rosyjskimi miastami i regionami. W związku z organizacją przez Rosję w 2018 roku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej minister Radosław Sikorski przekazał ministrowi Siergiejowi Ławrowowi naszą gotowość do podzielenia się wiedzą nt. organizacji przez Polskę Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Ze słowami ministra Radosława Sikorskiego zgodził się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Obaj ministrowie stwierdzili ponadto, że przykładem dobrej współpracy między naszymi krajami jest umowa o małym ruchu granicznym, które weszła w życie w lipcu br. W ramach jej obowiązywania wydanych zostało dotąd kilkanaście tysięcy zezwoleń dla Polaków i Rosjan do bezwizowego przekraczania granicy.

Minister Siergiej Ławrow zaznaczył, że stosunki polsko-rosyjskie muszą wejść na jeszcze wyższy poziom. Minister Sikorski przypomniał przy okazji posiedzenia Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, że Polska popiera liberalizację reżimu wizowego dla Rosjan udających się do państw strefy Schengen, jak również, że popiera dążenia Federacji Rosyjskiej do uzyskania członkostwa w OECD.

Ministrowie Radosław Sikorski oraz Siergiej Ławrow wręczyli w Moskwie także nagrody za zbliżanie społeczeństw polskiego i rosyjskiego dwojgu senatorom - rosyjskiej senator Larisie Ponomariowej oraz polskiemu senatorowi Januszowi Sepiołowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2e0xwy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e0xwy
d2e0xwy