MSZ: prof. Schulze Wessel o "polskich obozach": To przejaw bezmyślności (komunikat)

...

13.02.2014 17:48

13.02. Warszawa - MSZ informuje:

- To przejaw bezmyślności, na który chcemy zwrócić uwagę jako Związek Niemieckich Historyków - o określeniu "polski obóz" mówi w wywiadzie na portalu internetowym Fundacji im. Gerdy Henkel prof. Schulze Wessel, przewodniczący zarządu Związku Historyków Niemieckich (VHD). - Dlatego uznaliśmy sformułowanie "polski obóz" jako "niechlubne" słowo (niem. Unwort) - podkreślił.

W wywiadzie zatytułowanym "Energicznie stawiać czoło fałszywym wyobrażeniom i pojęciom" prof. Schulze Wessel zwraca uwagę, że w niemieckich mediach błędy, jak wyrażenie "polski obóz", zdarzają się regularnie. Podkreśla również, że niemieckie redakcje, jeśli zostanie im zwrócona uwaga na popełniony błąd, reagują natychmiastowo i wyrażają ubolewanie z tego powodu.

Związek Niemieckich Historyków, którego przewodniczącym jest Schulze Wessel, przed trzema tygodniami wydał oświadczenie prasowe, w którym potępił używanie pojęć "polskie obozy koncentracyjne".

Prof. Schulze Wessel uważa, że "niejasne i niepoprawne użycie języka jest często wymowną oznaką niejasnego myślenia" i nawiązuje do polskich wątków filmu niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie". Profesor krytykuje założenia fabuły filmu. Zauważa, że "żadnemu z niemieckich bohaterów nie można przypisać cech zadeklarowanego nazisty, czy antysemity. Natomiast przedstawieni w filmie Polacy są zagorzałymi antysemitami". Profesor podkreśla, że fakt iż "film wyświetlony w publicznej telewizji niemieckiej, o dydaktycznych aspiracjach i mimo udziału przy jego produkcji sporej liczby doradców historycznych, fabrykuje nieprawdę historyczną, powinien dać nam wszystkim do myślenia". - To zadziwiające, wręcz skandaliczne - ocenia prof. Schulze Wessel. Profesor przypomina, że żaden naród na świecie poza Polakami nie ma większej ilości osób noszących tytuł "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Podkreśla także, że liczba polskich drzew w Yad Vashem opiewa na 6394, podczas gdy niemieckich jest zaledwie
525.

Pełen wywiad (w języku niemieckim) dostępny jest na stronie fundacji: http://www.lisa.gerda-henkel-stiftung.de/content.php?nav_id=4794

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjamszmedia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)