MSZ: rozmowy ministra Sikorskiego podczas sesji ONZ w Nowym Jorku (komunikat)
...
27.09. Warszawa - MSZ informuje:
Rozpoczęcie starań na rzecz wyboru Polski na jednego z niestałych członków Rady Bezpieczeństwa w latach 2018-2019 było jednym z celów wizyty Ministra Spraw Zagranicznych w Nowym Jorku na 67. Sesji Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych. W czasie wizyty w USA Minister odbył szereg spotkań dwu i wielostronnych, m.in. z Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton.
Wybory niestałych członków Rady Bezpieczeństwa odbędą się w 2017 r. Jednak polska dyplomacja już dziś aktywnie działa na rzecz kandydatury naszego kraju. - Aby mieć szanse, trzeba się o to starać na wiele lat naprzód. To jest kampania wyborcza wśród prawie 200 państw-członków ONZ. - powiedział Minister Radosław Sikorski W czasie sesji NZ szef polskiej dyplomacji rozmowami ze swoimi odpowiednikami m.in. z Angoli, Chile, Kolumbii, Libii i Senegalu zainicjował starania o sukces w 2017 r. - Nasz region, czyli grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej jest niedoszacowana w wielu organizacjach międzynarodowych i będziemy walczyć, żeby to zmienić. - podkreślił Minister.
Szef polskiej dyplomacji wziął udział w sesji otwierającej debatę generalną ZO NZ. Wysłuchał także wystąpienia Prezydenta Bronisława Komorowskiego na forum NZ. Ponadto wziął udział w nieformalnej kolacji ministerialnej nt. Bliskiego Wschodu, spotkaniu Grupy Przyjaciół Europy i spotkaniu Ministrów SZ państw Unii Europejskiej. Jednym z głównych tematów spotkania ministrów SZ państw NATO i UE z szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton było Partnerstwo Wschodnie - polsko-szwedzka inicjatywa na rzecz zbliżenia sześciu krajów - wschodnich sąsiadów UE do struktur europejskich. Minister spotkał się także z Henrym Kissingerem, byłym Sekretarzem Stanu, Doradcą ds. Bezpieczeństwa Narodowego dwóch prezydentów i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. W spotkaniu uczestniczył też mer Nowego Jorku Michael Bloomberg i grono ekspertów i publicystów.
W sesji ONZ wzięli też udział Podsekretarze Stanu w MSZ Grażyna Bernatowicz i Bogusław Winid. Wiceminister Bernatowicz uczestniczyła m.in. w ministerialnym spotkaniu poświęconym społeczeństwu obywatelskiemu i edukacji w dziedzinie praw człowieka jako narzędziom promowania tolerancji religijnej. Z kolei Wiceminister Winid wspólnie z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaprezentował projekt wspólnego, polsko-niemieckiego, dokumentu na temat taktycznej broni jądrowej, zawierający propozycje działań na rzecz włączenia tego typu uzbrojenia w proces redukcji broni jądrowej i zwiększenia przejrzystości istniejących arsenałów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ akuc/