Trwa ładowanie...
d11vy1a
dyplomacja
26-08-2011 16:55

MSZ: spotkanie grupy kontaktowej do spraw Libii (komunikat)

...

d11vy1a
d11vy1a

26.08. Warszawa - MSZ informuje:

Grupa kontaktowa, której spotkanie na szczeblu dyrektorów politycznych odbyło się w dniu 25 sierpnia 2011 r. w Stambule - uznała Przejściową Radę Narodową za jedynego przedstawiciela państwa i narodu libijskiego na obecnym etapie.

Uczestnicy posiedzenia wezwali płk M. Kadafiego do natychmiastowego poddania się w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi. Libia znajduje się aktualnie w punkcie zwrotnym i istnieje konieczność pomocy Libijczykom w trudnym okresie przejściowym, w tym zapewnienia środków umożliwiających sprawne zarządzanie państwem. Libijska transformacja musi być dziełem samych Libijczyków, a społeczność międzynarodowa może jedynie odgrywać rolę wspomagającą.

Podkreślono konieczność sprostania najważniejszym wyzwaniom pierwszej fazy po obaleniu dotychczasowego reżimu, czyli zapewnienia bezpieczeństwa, zaopatrzenia i usług publicznych, wiarygodności i transparentności podejmowanych działań, uzyskania przez władze "nowej Libii" legitymacji do rządzenia krajem w drodze wolnych, uczciwych i przejrzystych wyborów, inkluzyjności procesu politycznego - również z udziałem byłych lojalistów reżimu Kadafiego, unikania odwetu i zemsty, pojednania narodowego, uruchomienia gospodarki, w tym wydobycia i eksportu węglowodorów.

d11vy1a

Francja i Wielka Brytania poinformowały, iż dnia 1 września 2011 r. w Paryżu odbędzie się szczyt szefów państw i rządów na temat Libii, którego gospodarzami będą prezydent Nicolas Sarkozy oraz premier David Cameron. Konferencja, w założeniu z udziałem wszystkich członków grupy kontaktowej oraz wielu innych państw, ma określić nowa formułę organizacji społeczności międzynarodowej wspierającej Libię oraz wyznaczyć kierunki działań na najbliższy okres.

Kluczową rolę w koordynacji pomocy międzynarodowej dla Libii ma odgrywać ONZ. Szczegółowy kształt kompleksowego zaangażowania zostanie określony w stosownej rezolucji Rady Bezpieczeństwa.

Przedstawiciel Polski podkreślił znaczenie ustabilizowania sytuacji w Libii bezpośrednio po zakończeniu wyniszczającego konfliktu wewnętrznego, jak również przypomniał nasze dotychczasowe działania (m.in. pomoc humanitarna oraz konsekwentne wsparcie dyplomatyczne dla Przejściowej Rady Narodowej).

Wskazał na aktualność polskiego pakietu pomocowego przedstawionego przez ministra Radosława Sikorskiego w lipcu br. i zapowiedział dalsze wielowymiarowe zaangażowanie, w tym rozważenie ewentualnego udziału w międzynarodowej misji o charakterze obserwacyjnym, bądź stabilizacyjnym w przypadku podjęcia decyzji o jej powołaniu. Zadeklarował także polskie poparcie dla starań mających pozbawić były reżim płk. Kadafiego prawa reprezentowania Libii na forum ONZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/ mhr/

d11vy1a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11vy1a