MSZ: spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i państw Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie (komunikat)

...

28.04. Warszawa - MSZ informuje:

W obliczu znaczących zmian sytuacji geopolitycznej musimy efektywnie reagować na nowe wyzwania - piszą w specjalnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej zebrani w Budapeszcie na nieformalnych konsultacjach z państwami Partnerstwa Wschodniego.

Jako priorytety niezbędnych działań ministrowie wymieniają: podpisanie Umów Stowarzyszeniowych między Unią Europejską a Gruzją i Mołdawią jeszcze w czerwcu tego roku; implementację unijnej Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz podpisanie jej części gospodarczej po wyborach prezydenckich nad Dnieprem; wspieranie reform w najbardziej zaawansowanych krajach Partnerstwa Wschodniego przy założeniu, że perspektywa integracji europejskiej może być dobrym bodźcem dla ich prowadzenia; dostosowywanie stosunków z każdym krajem PW do jego potrzeb i ambicji, biorąc pod uwagę obecny kontekst geopolityczny.

Ministrowie odrzucili wszelkie groźby - wojskowe lub gospodarcze - wobec państw Partnerstwa Wschodniego oraz potępili rosyjską zbrojną agresję na Krymie oraz destabilizację terenów wschodniej Ukrainy.

Ministrowie potępili zatrzymanie grupy inspektorów wojskowych OBWE w Słowiańsku oraz wezwali do ich natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia. Ponadto wezwali do wszechstronnej i konsekwentnej implementacji konkluzji ostatniego Szczytu Partnerstw Wschodniego w Wilnie.

Coroczne nieformalne spotkanie szefów dyplomacji V4 z krajami PW odbyło się w dniach 28 -29 kwietnia w ramach węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. W spotkaniu wziął udział Sztefan Fuele, komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa oraz przedstawiciele greckiej prezydencji w UE.

Ministrowie V4 wyrazili solidarność ze wschodnimi sąsiadami Unii Europejskiej. Podkreślili, że obecna sytuacja międzynarodowa potwierdza konieczność dalszego wzmacniania i konsekwentnej realizacji polityki Partnerstwa Wschodniego. Zaznaczyli też, że wschodni partnerzy UE powinni skupić się realizacji dalszych reform, we wprowadzaniu których mogą liczyć na wsparcie Grupy Wyszehradzkiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/ tpo/

Źródło artykułu:PAP
mszdyplomacjaue

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)