MSZ: spotkanie z ekspertami i dziennikarzami z Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu (komunikat)

...

16.11. Warszawa - MSZ informuje:

Transformacja polityczna i gospodarcza, towarzyszące jej reformy oraz działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego były głównymi tematami spotkania podsekretarza stanu w MSZ Jerzego Pomianowskiego z ekspertami oraz dziennikarzami z państw Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, przebywających z wizytą studyjną w Polsce.

Największym problemem transformacji politycznej w naszych państwach są kwestie szybkiej odbudowy gospodarki, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i działania na rzecz integracji społeczeństwa - zapewniali zgodnie uczestnicy spotkania z Egiptu, Tunezji i Libii, zaznaczając że doświadczenia państw takich jak Polska są niezwykle cenne i warte uwzględnienia w programach reform w ramach transformacji.

Wiceminister Pomianowski zapewnił zebranych, że Polska będzie nadal aktywnie włączać się we wspieranie przemian i dążeń wolnościowych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a wspieranie demokratyzacji zaczyna zajmować coraz ważniejsze miejsce w polskiej polityce zagranicznej.

- Zbudowanie demokracji nie jest jednakże możliwe w szybkim czasie, wymaga wielu niepopularnych reform, które mogą nawet skutkować przegranymi wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi przez siły prodemokratyczne, czego doświadczaliśmy także w Polsce - dodał.

Zaprosił również uczestników spotkania do szerszego zaangażowania w organizowaną przez Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych RP i Instytut Pamięci Narodowej w grudniu br. międzynarodową konferencję Warszawski Dialog na rzecz Demokracji (Warsaw Dialogue for Democracy), która poświęcona będzie roli wsparcia dla demokratyzacji w polityce zagranicznej państwa, kwestiom sprawiedliwości w okresie transformacji, budowie struktur społeczeństwa obywatelskiego oraz edukacji dla demokracji.

Uczestnicy spotkania przebywają w Polsce w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Bertelsmanna we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności. W dyskusji w MSZ uczestniczyli: Lina Attallah z Egiptu - dziennikarka, redaktorka naczelna "Egypt Independent"; Zeidan Ali Zeidan z Libii - działacz na rzecz praw człowieka, członek Stowarzyszenia Libijskiego w Niemczech; Ramla Jaber z Tunezji - szefowa firmy medialnej Global Production, współzałożycielka pierwszego tworzonego po angielsku informacyjnego portalu w Tunezji www.tunisia-live.net; Nilguen Arisan Eralp z Turcji - dyrektorka Instytutu UE w Tureckiej Fundacji Badania Polityki Gospodarczej (TEPAV) oraz Marc Pierini - profesor wizytujący w Carnegie Europe, były szef delegatury UE w Turcji i były ambasador UE w Tunezji, Libii, Syrii i Maroku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
afrykabliski wschóddyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)