Trwa ładowanie...
d2mikk8
dyplomacja
31-01-2012 18:24

MSZ: uroczystość wręczenia honorowej odznaki "Bene Merito" (komunikat)

...

Share
d2mikk8

31.01. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski 31 stycznia br. w siedzibie Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji uhonorował odznaką "Bene merito" prof. Joao Carlosa Espadę. Odznaka "Bene merito" nadawana jest przez Ministra Spraw Zagranicznych od 2009 r. obywatelom polskim i obywatelom państw obcych jako zaszczytne honorowe wyróżnienie za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Prof. Joao Carlos Espada jest założycielem oraz dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych na Uniwersytecie Katolickim w Portugalii. Od stycznia 2011 r. jest kierownikiem Katedry Cywilizacji Europejskiej prof. Bronisława Geremka w Kolegium Europejskim w Natolinie. Prof. Espada od wczesnych lat 1980. wspierał polską opozycję demokratyczną poprzez aktywną promocję koncepcji solidarnościowych i roli elit intelektualnych w przebudowie państwa. Jego działalność na rzecz Polski dotyczyła organizowania konferencji, pisania artykułów oraz redagowania magazynu "Solidarność". Od 16 lat organizuje w Portugalii cykl konferencji "Międzynarodowe Spotkanie Studiów Politycznych", podczas których jedna z sesji jest zawsze poświęcona Polsce. W 2003 r. był pomysłodawcą nadania tytułu doktora honoris causa dla Prof. Bronisława Geremka, byłego Ministra Spraw Zagranicznych Polski oraz współzałożyciela Wspólnoty Demokracji.

Ceremonia miała miejsce w Stałym Sekretariacie Wspólnoty Demokracji, organizacji międzynarodowej, z siedzibą w Warszawie. Celem WD jest wzmacnianie i promowanie demokratycznych idei na całym świecie. W tym samym dniu w Stałym Sekretariacie odbyło się także trzecie, a pierwsze w Polsce, spotkanie Rady Zarządzającej WD. Polska aktywnie uczestniczy w działaniach Wspólnoty. Jest członkiem założycielem WD, Rady Zarządzającej i współprzewodniczy razem z Mongolią Grupie Roboczej ds. Edukacji. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę arabskiej wiosny. Po ceremonii wręczenie odznaki "Bene merito" głos zabrali aktywiści na rzecz demokracji z Kuby, Egiptu, Białorusi oraz Syrii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mick/

d2mikk8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mikk8
d2mikk8