MSZ w sprawie Alesia Bialackiego (komunikat)

...

11.08. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z informacjami, że Prokuratura Generalna przekazała organom białoruskim dane finansowe znanego opozycjonisty białoruskiego p. Alesia Bialackiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:

  1. Po sfałszowanych wyborach na Białorusi 19 grudnia 2010 roku i rozpoczętej wówczas w tym kraju fali represji, MSZ podjął konsultacje z właściwymi kompetencyjnie instytucjami polskimi i działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa informacji dotyczącej polskich kont bankowych należących do obywateli Białorusi.
  1. W systemie międzypaństwowych procedur i umów o przepływach finansowych, mających służyć kontroli współczesnych zagrożeń terrorystycznych i kryminalnych, władze białoruskie znalazły możliwości, którymi posłużyły się do otrzymania informacji wykorzystanych następnie w działaniach represyjnych przeciwko własnym obywatelom.

Korzystając ze współpracy międzynarodowej systemów bankowych, finansowych i podatkowych władze białoruskie wystąpiły wobec kolejnych krajów UE z żądaniem informacji bankowych. Pierwsze sygnały uświadamiające UE skalę szkodliwości ww. działań pochodziły z Litwy.

  1. Celem tego typu działań władz białoruskich jest przejęcie pełnej kontroli nad sektorem pozarządowym i opozycją na Białorusi, a także zdyskredytowanie pomocy UE na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Pomoc ta, znacznie po 19 grudnia 2010 roku zwiększona w wyniku m.in. starań Polski, ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia totalitarnych zamierzeń reżimu A. Łukaszenki. Na skutek represji i różnych form nękania własnych obywateli przez władze Białorusi, demokratyczni działacze białoruscy są zmuszeni do szukania pomocy poza granicami własnego kraju, tak jak w latach 70. i 80. działacze opozycji demokratycznej w Polsce.

  1. Polska kontynuuje działania wewnętrzne zmierzające do uniemożliwienia wykorzystywania systemu międzypaństwowych procedur mających zapobiegać zagrożeniom terrorystycznym i kryminalnym przez władze RB przeciwko demokratycznej opozycji.

Precedens posłużenia się przepisami prawnymi przez władze białoruskie nie powstrzyma Polski w jej wsparciu dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

  1. Cała sprawa pokazuje po raz kolejny dobitnie, że wsparcie dla ruchów demokratycznych na świecie wymaga lepszej koordynacji w ramach UE. Dlatego liczymy na jak najszybsze powołanie zaproponowanej przez Polskę Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
opozycjadyplomacjabiałoruś

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)