Trwa ładowanie...
d2winz8

MSZ: wizyta szefowej dyplomacji Australii w Warszawie (komunikat)

...

Share
d2winz8

28.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Dzisiejsza wizyta w Warszawie minister Julie Bishop stanowi potwierdzenie doskonałego stanu stosunków politycznych między Polską i Australią - powiedział w piątek minister Radosław Sikorski podczas spotkania z minister spraw zagranicznych Australii. Szefowa australijskiej dyplomacji gości w Warszawie z dwudniową wizytą.

W trakcie spotkania w MSZ dyskusja poświęcona była bieżącej sytuacji na Ukrainie. Minister Radosław Sikorski podziękował władzom Australii, za stanowisko zaprezentowane na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i przyłączenie się do sankcji nałożonych na Rosję. - Polska pokazała gdzie naprawdę leży siła w obliczu rosyjskiej agresji. Chciałabym podziękować za rolę jaką przyjął pan na siebie w kwestii nielegalnego zajęcia Krymu oraz całej kwestii ukraińskiej - podkreśliła minister Bishop odnosząc się do zaangażowania szefa polskiej dyplomacji na rzecz rozwiązania kryzysu politycznego u naszego wschodniego sąsiada. Minister Bishop wyraziła ponadto przekonanie, że nie jest jeszcze za późno na to, by Rosja przystąpiła do dialogu.

Rozmowy dotyczyły również kwestii polityki bezpieczeństwa, w tym w regionie Azji i Pacyfiku oraz roli Stanów Zjednoczonych w utrzymaniu stabilności na świecie. - Stany Zjednoczone są kluczowym elementem bezpieczeństwa w obu naszych regionach - zaznaczył minister Sikorski.

d2winz8

W siedzibie MSZ szefowie dyplomacji Polski i Australii rozmawiali także o dwustronnych relacjach handlowych. - Cieszymy się, że nasze obroty handlowe wynoszące już 850 mln dolarów, wzrosły w zeszłym roku o 28 procent - podkreślił minister Sikorski. Wyraził przy tym nadzieję, że australijskie inwestycje w Polsce będą stale rosły - wymienił przy tym obszary poszukiwań gazu łupkowego oraz "zielonych technologii". Minister dodał, że łączna wartość australijskich inwestycji w Polsce wynosi już 1,34 mld dolarów.

Zwieńczeniem piątkowych rozmów było podpisanie przez ministrów polsko-australijskiego porozumienia o wydawaniu wiz uczestnikom programu "Zwiedzaj i pracuj" (ang. Working Holiday Scheme). Daje on możliwość młodym obywatelom z obu krajów pobytów turystycznych do roku czasu z prawem legalnego podejmowania pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2winz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2winz8
d2winz8