MSZ ws. debaty w Muzeum Narodowym w Warszawie (komunika

...

14.03.2014 15:06

14.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych udało się w ostatnich miesiącach rewindykować dla Muzeum Narodowego w Warszawie dwa cenne zbiory rysunków i grafik, wywiezione przez Niemców do Fischhorn w Austrii i tam rozgrabione. Mamy nadzieję, że odzyskanie kolejnych to sprawa czasu - powiedziała Monika Kuhnke, zastępca pełnomocnika MSZ ds. restytucji dóbr kultury, w trakcie dyskusji "Zagrabione/odzyskane. Polscy obrońcy skarbów". Debata odbyła się w czwartek wieczorem w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Spotkanie było zainspirowane premierą filmu "The Monuments Men" ("Obrońcy Skarbów") w reżyserii George'a Clooneya. Uczestniczyli w nim także: Marta Bienias - główny inwentaryzator Muzeum Narodowego w Warszawie, Dorota Janiszewska-Jakubiak - zastępca dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Włodzimierz Kalicki - dziennikarz "Gazety Wyborczej", pisarz, autor serii artykułów poświęconych zaginionym dziełom sztuki, dr hab. Piotr Majewski - dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Dyskusja dotyczyła polskich "obrońców skarbów", takich jak Karol Estreicher, Stanisław Lorentz, Jan Morawiński czy Bohdan Urbanowicz - bohaterów walki o zabezpieczenie, ocalenie i odzyskanie dzieł sztuki zagrożonych i utraconych podczas II wojny światowej.

- Bohdan Urbanowicz był jednym z polskich "Monuments Men", dzięki któremu z zamku Fischhorn powróciły do Polski setki zabytków wywiezionych w październiku 1944 z Muzeum Narodowego w Warszawie - powiedziała Monika Kuhnke w trakcie swojego wystąpienia.

To dzięki działalności Urbanowicza udało się wówczas zidentyfikować i rewindykować do Polski 8408 obrazów, 68 dywanów, 17.000 tomów książek, ponad 150 sztuk mebli. Dzieła sztuki zrabowane z zamku Fischhorn przez Niemców lub przez mieszkających nieopodal Austriaków wciąż wypływają zarówno w zbiorach publicznych, jak i prywatnych.

Według szacunków Polska straciła w czasie wojny około pół miliona dzieł sztuki. Cześć udało się rewindykować, ale wciąż w bazie strat wojennych znajduje się ponad 60 tysięcy pozycji, w tym w tym ok. 13000 obrazów, 8700 rycin i rysunków, 4000 obiektów złotniczych, 3500 rzeźb, 4500 mebli. Od 1999 roku polskiemu MSZ udało się odzyskać prawie 60 zabytkowych obiektów, z czego najcenniejszym dziełem był odzyskany w 2012 roku obraz Lucasa Cranacha "Madonna pod jodłami". Nie jest możliwe oszacowanie łącznej wartości odzyskanych dzieł, ale należy podkreślić, że obrazy np. Lucasa Cranacha na aukcjach osiągają cenę kilka milionów euro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjasztukamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)