MSZ ws. polskich ambasadorów w dyplomacji UE (komunikat)

...

15.09.2010 16:02

15.09. Warszawa - MSZ informuje:

Pani ambasador Joanna Wronecka zostanie szefem delegatury Unii Europejskiej w Ammanie, a pan ambasador Tomasz Kozłowski szefem delegatury w Seulu. Wysoka Przedstawiciel ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Cathrine Ashton ogłosiła dzisiaj decyzję o obsadzeniu w rotacji 2010 r. stanowisk szefów i zastępców szefów delegatur UE w 28 krajach: Afganistanie, Albanii, Angoli, Argentynie, Bangladeszu, Botswanie, Burundi, Czadzie, Chinach, Filipinach, Gabonie, Gruzji, Gwinei Bissau, Haiti, Japonii, Jordanii, Korei Południowej, Libanie, Macedonii, Mozambiku, Namibii, Pakistanie, Papui Nowej Gwinei, Republice Południowej Afryki, Senegalu, Singapurze, Ugandzie i Zambii.

Dzisiejsza decyzja Wysokiej Przedstawiciel Cathrine Ashton rozpoczyna nowy etap działań dyplomacji europejskiej, które rząd polski od dawna mocno wspiera i chce w nich aktywnie uczestniczyć. Mamy nadzieję, że w następnych konkursach na stanowiska w dyplomacji unijnej będą zgłaszać się i odnosić sukcesy kolejni Polacy.

Latem br., w celu wzmocnienia wydziałów politycznych, został uruchomiony konkurs na 80 stanowisk (głównie szefów sekcji politycznych oraz oficerów politycznych) w delegaturach UE. Natomiast wczesną jesienią spodziewane jest kolejne ogłoszenie o naborze na 22 stanowiska szefów delegatur UE w rotacji 2011 roku.

Europejska Służba Działań Zewnętrznych

Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ), zwana potocznie europejską dyplomacją, powstała na mocy Traktatu z Lizbony przyjętego w 2009 roku. Jej głównym zadaniem jest usprawnienie prowadzenia wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej w stosunku do krajów trzecich. Działalność ESDZ ma przyczynić się do zwiększenia politycznego i gospodarczego wpływu UE w świecie, dzięki większej spójności i skuteczności jej działań zewnętrznych.

Na czele służby stoi wysoki przedstawiciel. Obecnie urząd ten, na mocy konsensusu unijnych przywódców, sprawuje Brytyjka Cathrine Ashton. ESDZ stanie się w przyszłości jedną z największych dyplomacji na świecie. W początkowym okresie, będzie liczyć ok. 1100 osób na stanowiskach dyplomatycznych.

Będą się oni wywodzić bądź z dyplomacji państw członkowskich UE (ich udział będzie się stopniowo zwiększał - osiągając w 2013 r. 1/3 personelu całej służby) bądź z dwóch instytucji europejskich: Sekretariatu Generalnego Rady oraz Komisji.

Delegatury UE powstały z przekształcenia, z dniem wejścia w życie Traktatu z Lizbony, dotychczasowych przedstawicielstw Komisji Europejskiej, które zajmowały się kwestiami głównie technicznymi: handlem i pomocą rozwojową, a na ich czele stali wieloletni, doświadczeni urzędnicy Komisji Europejskiej, stąd było w nich niewielu Polaków i przedstawicieli innych nowych państw członkowskich.

Od początku prac nad ESDZ Polska podkreślała konieczność zachowania równowagi geograficznej w procesie rekrutacji do służby i postulat ten znalazł odzwierciedlenie w zapisach decyzji o jej powołaniu. Dzięki staraniom m.in. polskiego rządu przestrzeganie tej zasady będzie monitorowane.

ESDZ ma rozpocząć działanie w rocznicę wejścia w życie Traktatu z Lizbony, tj. 1 grudnia 2010 r.


Notka biograficzna ambasador Joanny Wronieckiej

Urodzona w 1958 roku, z wykształcenia arabistka, absolwentka filologii arabskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1981). Doktoryzowała się w roku 1985 na Wydziale Neofilologii UW w zakresie filozofii arabsko-muzułmańskiej. Przebywała na stypendiach naukowych w Algierii, Egipcie i Francji. Od 1993 roku w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od eksperta poprzez radcę ministra, naczelnika, wicedyrektora i dyrektora departamentu oraz ambasadora tytularnego. W latach 1996-1998 była wicedyrektorem Departamentu Systemu Narodów Zjednoczonych, a od 1998 do 1999 roku dyrektorem Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2003-2005 piastowała stanowisko dyrektora Sekretariatu Ministra. Przez cztery lata (1999-2003) była ambasadorem RP w Kairze, a od 2005 do 2010 ambasadorem w Rabacie.

Notka biograficzna ambasadora Tomasza Kozłowskiego

Urodzony w 1958 roku, z wykształcenia orientalista, absolwent Wydziału Wschodu Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (1984). Ukończył kurs dyplomatyczny na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. Od 1984 roku w służbie zagranicznej przechodząc kolejne szczeble kariery od referenta, radcy ministra po dyrektora departamentu i ambasadora tytularnego. Pracował w misjach ONZ w Kambodży i Republice Południowej Afryki. W latach 1987-1991 był II sekretarzem Ambasady Polskiej w Dżakarcie. Od 1994 do 1998 radcą Ambasady RP w Kuala Lumpur, a od 2001 do 2003 ambasadorem RP w Islamabadzie. Po powrocie do Polski przez dwa lata był dyrektorem Departamentu Azji i Pacyfiku. Od 2004 pracuje w Brukseli, gdzie przez 4 lata był szefem Wydziału ds. Azji w Zespole Planowania Politycznego przy Wysokim Przedstawicielu Unii Europejskiej ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, Javierze Solanie. Aktualnie jest głównym doradcą ds. Azji i Ameryki Łacińskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Stosunków Zewnętrznych (RELEX)
Komisji Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
polskamszdyplomacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)