MSZ ws. rezolucji dot. praw człowieka na Białorusi (komunikat)

...

13.06.2013 | aktual.: 13.06.2013 16:53

13.06. Warszawa - MSZ informuje:

Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych, obradująca pod przewodnictwem Polaka ambasadora Remigiusza Henczela, przyjęła dzisiaj rezolucję na temat sytuacji praw człowieka na Białorusi.

W wystąpieniu przed głosowaniem nad rezolucją, UE zwróciła uwagę na "systemowe i systematyczne naruszenia praw człowieka, w tym ograniczanie wolności słowa i wolności zgromadzeń" w tym kraju. Rada skrytykowała władze w Mińsku za "prześladowania obrońców praw człowieka, jak również zastraszanie przeciwników politycznych i dziennikarzy".

Do głosowania w sprawie rezolucji wezwała Wenezuela, krytykując koncepcję mandatów krajowych ustanawianych bez zgody państw, których dotyczą. Za przyjęciem rezolucji głosowało 26 państw, 3 były przeciwne, 18 krajów wstrzymało się od głosu. Dla porównania, w ubiegłym roku 22 kraje były za, 5 przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja o rok przedłuża mandat specjalnego sprawozdawcy ds. Białorusi Miklosa Harasztiego. Władze Białorusi odmawiają współpracy z tym ważnym mechanizmem ochrony i promocji praw człowieka. "W świetle pogarszającej się sytuacji praw człowieka na Białorusi mandat specjalnego sprawozdawcy stanowi ważne źródło informacji i niezależnej wiedzy eksperckiej nt. sytuacji praw człowieka na Białorusi" - zaznaczyła w swym wystąpieniu UE. Unia wezwała również Białoruś, jedyne europejskie państwo stosujące karę śmierci, do ustanowienia moratorium na jej wykonywanie.

Remigiusz Henczel pełni funkcję przewodniczącego Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych od 1 stycznia br. Jest to jedna z najważniejszych funkcji politycznych w systemie Organizacji Narodów Zjednoczonych, po raz pierwszy w historii powierzona Polakowi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
prawa człowiekadyplomacjabiałoruś
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)