Trwa ładowanie...
d414hec

MSZ ws. spotkania ministra Sikorskiego z żołnierzami w Afganistanie (komunikat)

...

d414hec
d414hec

16.12. Warszawa - MSZ informuje:

Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z żołnierzami w Afganistanie

Drugiego dnia pobytu w Afganistanie Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski odbył spotkanie opłatkowe z grupą kilkudziesięciu polskich żołnierzy z bazy sił międzynarodowych ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) w Bagram. Dzieląc sie opłatkiem z żołnierzami Minister życzył im spokojnych świąt i aby w komplecie wrócili do domu z Afganistanu. W spotkaniu uczestniczyli także: Wiceminister Obrony Narodowej Robert Kupiecki i Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka.

Podpisanie nowej polsko-afgańskiej umowy międzyrządowej (pierwszej tej rangi od Traktatu z 1927 r.), było głównym punktem pierwszego dnia oficjalnej wizyty Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego w Afganistanie. W Kabulu szef polskiej dyplomacji spotkał się z Prezydentem Hamidem Karzajem, Ministrem SZ Zalmajem Rassoulem oraz dowódcą ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) generałem Johnem Allenem.

d414hec

Z Prezydentem Hamidem Karzajem Minister Sikorski rozmawiał o sytuacji w regionie, polskiej pomocy dla Afganistanu i stosunkach dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji zadeklarował, że po wycofaniu wojsk w 2014 r., w ramach nadal udzielanego wsparcia, Polska planuje skupić się na szkoleniach afgańskiej administracji.

Nowa umowa międzyrządowa ("Umowa ramowa o współpracy między Rzecząpospolitą Polską, a Islamską Republiką Afganistanu") została podpisana podczas spotkania z szefem afgańskiej dyplomacji Zalmajem Rassoulem. Dokument tworzy nową bazę prawną do wzmocnienia dwustronnej współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej pomiędzy dwoma krajami. - Zgodnie z zapowiedziami, wycofujemy się wraz z całym NATO wojskowo z Afganistanu. Ale nie powtórzymy błędu z lat 90., nie zostawimy Afganistanu samego. Zapewniam - Polska i Unia Europejska będą po 2014 r. nadal Wam pomagać! - zadeklarował Minister Sikorski. Z kolei szef afgańskiej dyplomacji dziękując Polsce za pomoc w budowaniu państwa i młodej demokracji w ostatnich 10 latach powiedział - Dziękuję zwłaszcza polskim siłom bezpieczeństwa w Ghazni i Phaktice za ich pomoc. Nigdy tego Polsce nie zapomnimy. - Minister Rassoul zachęcał też polskich przedsiębiorców do inwestycji w Afganistanie.

Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w globalnej naradzie ambasadorów afgańskich. W swoim wykładzie porównywał doświadczenia zmian demokratycznych i gospodarczych w Polsce i Afganistanie, zwłaszcza roli w nich religii. Minister cytował m.in. myśli Dżamala ad-Din al Afganiego, Michaela Novaka i Jana Pawła II.

Z dowódcą ISAF generałem Johnem Allenem Minister Radosław Sikorski rozmawiał o przekazywaniu Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo, który zgodnie z planem ma zakończyć się do końca 2014 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jbr/

d414hec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d414hec