Trwa ładowanie...
d4kfzzz

MSZ ws. spotkania pośw. Janowi Karskiemu i Witoldowi Pileckiemu (komunikat)

...

Share
d4kfzzz

25.03. Warszawa - MSZ informuje:

"Wszystko widziałem" - pod takim hasłem 26 marca 2014 r. w Berlinie odbędzie się spotkanie z amerykańskim historykiem prof. Timothym Snyderem, poświęcone dwóm bohaterskim Polakom Janowi Karskiemu i Witoldowi Pileckiemu. Wydarzenie zorganizował Instytut Polski w Berlinie, we współpracy z berlińską Fundacją Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz Muzeum Historii Polski.

"Wszyscy chcielibyśmy sobie wyobrażać, że próbowalibyśmy zatrzymać zagładę. () Jednak spośród dwóch miliardów ludzi żyjących w czasie drugiej wojny światowej dokonał tego tylko jeden człowiek: polski kurier Jan Karski"- pisał profesor Snyder w swojej recenzji biografii Karskiego autorstwa Jana Żbikowskiego.

Specjalizujący się w najnowszej historii Europy Środkowej i Wschodniej amerykański naukowiec wielokrotnie podkreślał wagę czynów emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazał rządowi RP na uchodźstwie pierwszy wiarygodny raport na temat zagłady Żydów i dotarł z tymi informacjami do władz państw alianckich. W setną rocznicę urodzin słynnego kuriera, w Polsce obchodzony jest Rok Karskiego.

d4kfzzz

Tematem rozmowy z Timothym Snyderem będą również dokonania rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego książka - "Ochotnik do Auschwitz" - właśnie ukazała się w niemieckim wydaniu (niemiecki tytuł "Freiwillig nach Auschwitz"). Pilecki, oficer przedwojennej polskiej kawalerii, z własnej woli spędził dwa lata w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w okupowanej Polsce, zapisując popełniane w nim przestępstwa i zapamiętując ich sprawców. Po zakończeniu wojny Pilecki został aresztowany przez narzucone Polsce komunistyczne władze i w 1948 roku stracony po sfingowanym procesie.

Timothy Snyder jest profesorem historii amerykańskiego Uniwersytetu w Yale. Jego książka "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem", została wyróżniona nagrodą imienia Hanny Arendt. Opisuje w niej związki pomiędzy zagładą Żydów europejskich a działaniami wojennymi prowadzonymi w Europie Środkowej i Wschodniej przez hitlerowskie Niemcy i ZSRR pod przywództwem Józefa Stalina. Z kolei za "Tajną wojnę. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę" Snyder otrzymał statuetkę Galla Anonima - nagrodę za najlepsze dzieło dotyczące historii Polski napisane przez obcokrajowca.

Rozmowę z profesorem Snyderem, która rozpocznie się o godz. 18 w berlińskiej siedzibie Fundacji Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, poprowadzi polski korespondent dziennika "Die Welt" dr Gerhard Gnauck.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d4kfzzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kfzzz
d4kfzzz