MSZ ws. spotkania wiceministrów Polski i Niemiec (komunikat)
...
09.01.2014 17:46
09.01. Warszawa - MSZ informuje:
Swobodny przepływ osób i dostęp do rynku pracy, dalsze reformy Unii Gospodarczej i Walutowej oraz kwestie klimatyczne i energetyczne były głównymi tematami spotkania 9 stycznia sekretarza stanu Piotra Serafina z wiceministrem ds. europejskich w MSZ RFN Michaelem Rothem. Warszawa to jedna z pierwszych stolic, które wiceminister Roth odwiedził po objęciu urzędu w grudniu 2013 r.
Obok Francji, Polska jest naszym głównym partnerem w Unii Europejskiej oraz w dalszym kształtowaniu europejskiej integracji. W ramach Trójkąta Weimarskiego pragniemy wspólnie z obydwoma naszymi sąsiadami odgrywać rolę, która prowadzi Europę naprzód - powiedział wiceminister Roth w Warszawie.
Wiceminister Serafin podkreślił po spotkaniu, że Polska i Niemcy mają zbieżne poglądy w kluczowych europejskich sprawach, jakimi są rozwój Unii Gospodarczej i Walutowej oraz swoboda przepływu osób w Europie: Swoboda przepływu osób jest fundamentem integracji europejskiej i powinna nim pozostać, niezależnie od głosów, które pojawiają się dziś w debacie europejskiej. Nawiązując do niedawnej wypowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczącej nadużyć systemu zabezpieczeń społecznych, dodał, że każdy kto ciężko pracuje i płaci podatek na Wyspach Brytyjskich, ma prawo korzystać z systemu zabezpieczenia społecznego.
Wiceminister Roth zauważył, że RFN jest jednym z krajów, które korzystają na swobodnym przepływie osób, a prawo do swobodnego przemieszczania się i podejmowania pracy należą do podstawowych wartości, o które niemiecki rząd chce walczyć. Kraje europejskie mogą regulować legislacje na poziomie narodowym, ale nie ma potrzeby zmian na poziomie europejskim - skomentował, odnosząc się do wypowiedzi Camerona.
W kwestii dalszych reform Unii Gospodarczej i Walutowej wiceministrowie zgodzili się, że potrzebny jest nowy jej format - bardziej przejrzysty i otwarty na kraje obecnie znajdujące się poza strefą euro, ale planujące przystąpienie, takie jak Polska. Reformy powinny mieć też na celu przywrócenie konkurencyjności gospodarki oraz promowanie jej wymiaru społecznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/