Trwa ładowanie...
d2u1t15

MSZ ws. wizyty sekretarza stanu P. Serafina w Brukseli (komunikat)

...

d2u1t15
d2u1t15

25.04. Warszawa - MSZ informuje:

Sherpowie o przyszłości Unii Gospodarczej i Walutowej

"W procesie reformy Unii Gospodarczej i Walutowej kluczowe jest zapewnienie poczucia odpowiedzialności i wpływu państw członkowskich. Reformy strukturalne nie mogą być narzucane członkom, powinny od nich wypływać" powiedział 25 kwietnia wiceminister Piotr Serafin podczas konsultacji członków gabinetu przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya z doradcami szefów państw i rządów ds. europejskich (tzw. sherpów).

Wiceminister Serafin stwierdził ponadto, że należy wybrać najważniejsze obszary, które powinny obejmować kontrakty. Odpowiednia selekcja zapewni ich efektywność. Minister Serafin postulował by "mechanizm kontraktów na reformy strukturalne był otwarty dla państw przygotowujących się do wejścia do strefy euro".

d2u1t15

Na posiedzeniu 13-14 grudnia 2012 r. Rada Europejska (RE) ustaliła, że przewodniczący RE w konsultacji z przewodniczącym Komisji Europejskiej i przedstawicielami państw członkowskich przedstawi na czerwcowym posiedzeniu szefów państw i rządów propozycje reform UGW. Reformy mają dotyczyć czterech wymiarów: koordynacji gospodarczej, społecznego wymiaru UGW, kontraktów na reformy strukturalne i mechanizmu solidarnościowego. Kontrakty na reformy strukturalne to element omawianej reformy UGW opierający się na umowach między państwem członkowskim a instytucjami UE. Spotkanie sherpów jest drugim z cyklu spotkań koordynacyjnych z przedstawicielami państw członkowskich.

Reprezentujący na spotkaniu w Brukseli Polskę sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Piotr Serafin jest jednocześnie pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. koordynacji udziału Prezesa Rady Ministrów w spotkaniach Rady Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d2u1t15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u1t15

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj