MSZ: wspólny list szefów MSZ Polski i Niemiec do szefowej dyplomacji UE (komunikat)

17.11. Warszawa - Przekazujemy treść wspólnego listu szefów MSZ Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Guido Westerwelle do Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw...

17.11.2011 | aktual.: 17.11.2011 18:53

17.11. Warszawa - Przekazujemy treść wspólnego listu szefów MSZ Polski i Niemiec, Radosława Sikorskiego i Guido Westerwelle do Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton, o stosunkach UE-Rosja, zamieszczonego w czwartek na stronie MSZ:

Szanowna Wysoka Przedstawiciel, Droga Cathy,

Polska i Niemcy doceniają Twoje starania zmierzające do wypracowania wspólnej, długofalowej polityki wobec Rosji. Z zadowoleniem przyjęliśmy propozycję szczegółowego przedyskutowania tej kwestii na poziomie ministerialnym jeszcze przed grudniowym szczytem UE-Rosja. Mając na uwadze efekty ostatniego spotkania w formule Gymnich, sugerujemy ponadto, aby stosunki z Rosją znalazły się w centrum uwagi kolejnego "spotkania sopockiego".

Silne relacje pomiędzy UE a Rosją są możliwe do osiągnięcia. W ostatnich latach obie strony dowiodły, że "reset" i otwartość stanowią realne opcje. Niedawna zapowiedź "zamiany miejsc" prezydenta Miedwiediewa i premiera Putina nie napawa wprawdzie optymizmem, musimy jednak utrzymać dotychczasowy kurs w celu zintensyfikowania stosunków UE z Rosją oraz przezwyciężenia politycznej i gospodarczej stagnacji.

Unia Europejska powinna wypracować wspólne podejście wobec Rosji w oparciu o wzajemne interesy oraz cele państw członkowskich. Polska i Niemcy zamierzają wspierać rozwój takiej strategii, zgodnie z Twoją analizą ze stycznia ub.r. Dlatego występując w tym właśnie duchu, chcielibyśmy podzielić się poniższymi przemyśleniami z Tobą oraz naszymi partnerami z Unii Europejskiej.

Kopię niniejszego listu przesyłamy do kolegów ministrów z państw członkowskich UE. Z poważaniem,

Dr Guido Westerwelle, Radosław Sikorski

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

Źródło artykułu:PAP
prezydencjadyplomacjamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)