21.11. Warszawa - MSZ informuje:
Dzięki zaangażowaniu polskiej dyplomacji do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy trafiły kolejne historyczne militaria. Podsekretarz stanu Bogusław Winid wziął udział 21 listopada w uroczystości przekazania muzeum armat i haubic sprzed II wojny światowej, które znajdowały się dotąd w Norwegii i Finlandii.
- Realizowana przez MSZ polityka historyczna przynosi doskonałe efekty. Naszą ambicją jest, aby w Bydgoszczy zgromadzić cały sprzęt artyleryjski używany przez Wojsko Polskie w okresie II Wojny Światowej. - wiceszef polskiej dyplomacji powiedział podczas uroczystości. Kilka miesięcy temu minister Radosław Sikorski, podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych Norwegii i Finlandii, poruszył kwestie możliwości przekazania Polsce zachowanych w tych państwach dział. Inicjatywa ministra, wspierana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, zakończyła się sukcesem. Dzięki przychylności rządów Norwegii i Finlandii do Polski trafiły:
Armata 105 mm, wz. 29 Schneider
- armaty wz. 29 Schneider były używane w dywizjonach artylerii ciężkiej wszystkich polskich 30 dywizji piechoty;
Armata 120 mm, wz. 1878/10/31
- polską formacją, która najwcześniej używała armat wz. 1878 była Błękitna Armia gen. Józefa Hallera; armaty te były również na wyposażeniu 1 pułku artylerii motorowej w Stryju;
Armata polowa 76,2 mm, wz. 02/26
- jedna z armat wz. 02/26 wchodziła w skład wyposażenia polskich żołnierzy na Westerplatte;
Haubica górska 100 mm, wz. 16/19
- haubica wz. 16/19 (wraz z modelem wz. 1914/1919) była podstawowym elementem uzbrojenia Wojska Polskiego II RP (na wyposażeniu pułków artylerii lekkiej)
Niemiecka haubica polowa 105 mm, wz. 18 (le.F.H.18)
W uroczystości w Bydgoszczy udział wzięli także: podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych generał broni Edward Gruszka, ambasador Norwegii Karsten Klepsvik oraz ambasador Finlandii Jari Vilen.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/