Trwa ładowanie...

Muhammad Yunus: 1/3 populacji świata nie ma dostępu do kredytu

Jedna trzecia populacji świata nie ma dostępu do kredytu bankowego, mikrokredyty mają wypełniać tę lukę - mówił na warszawskim Szczycie Noblistów Mohammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej mu za działania na rzecz walki z biedą.
Share
Muhammad Yunus: 1/3 populacji świata nie ma dostępu do kredytu
Źródło: MUNIR UZ ZAMAN / AFP
d36bbx6

- Chcemy wypełnić lukę, której nie wypełnia tradycyjny system bankowy. Jedna trzecia populacji świata nie ma dostępu do kredytów - powiedział Yunus podczas panelu zatytułowanego "System wartości społecznych w dobie kryzysu".

Jak wyjaśnił, idea mikrokredytów zrodziła się poniekąd jako "akt desperacji", w sprzeciwie wobec szokujących - jak mówił Yunus - praktyk lichwiarskich, z jakimi stykał się w Bangladeszu, kraju cierpiącym z powodu ubóstwa i głodu. - Lichwiarze pożyczali mieszkańcom wsi małe sumy, które rosły do ogromnych kwot. Banki nie chciały pożyczać biednym. Pomyślałem, że ja mógłbym to zrobić - powiedział Yunus.

Jak tłumaczył, mikropożyczki są przeciwieństwem tradycyjnej bankowości. - Tradycyjne banki pracują na rzecz bogatych, ja - na rzecz biednych. Tradycyjne banki chcą gwarancji i zabezpieczeń, ja o to nie pytam. W moim systemie opieramy się na zaufaniu: Grameen Bank to jedyny bank na świecie, który nie potrzebuje żadnych dokumentów, żadnych gwarancji - podkreślił Yunus.

d36bbx6

Poinformował też, że blisko 97 proc. pożyczkobiorców w Grameen Bank to kobiety. - Banki tradycyjne są w rękach osób bogatych, głównie mężczyzn. Grameen Bank jest w rękach biednych kobiet - mówił noblista.

Yunus pytany, czy niepokoją go próby rządu Bangladeszu przejęcia Grameen Bank przyznał, że rząd "atakował" zarówno jego bank, jak też i jego osobiście. Zapewnił jednocześnie, że Grameen Bank nie jest finansowany przez rząd Bangladeszu. - Cała struktura oparta jest na pożyczkobiorcach. Rząd nie daje nam żadnych pieniędzy, znikąd nie pożyczamy, wszystko budowane jest na naszych własnych zasobach - powiedział noblista.

Tzw. mikropożyczki to kredyty na niskie kwoty przeznaczone dla ludzi biednych najczęściej bez zdolności kredytowej w zwykłych bankach. Muhammad Yunus jest założycielem Grameen Bank, bangladeskiego banku specjalizującego się w udzielaniu mikrokredytów. Za swoją działalność Yunus został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w 2006 roku.

d36bbx6

Podziel się opinią

Share
d36bbx6
d36bbx6