Trwa ładowanie...
d2r1fhh

Mukesh Ambani

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Aden, Jemen

d2r1fhh
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: FilmiTadka.in

Mukesh Ambani to indyjski przedsiębiorca, właściciel firmy Reliance Industries. Biznesmen posiada także największy na świecie kompleks rafinerii naftowej.

Życiorys

Mukesh Ambani urodził się w Jemenie. Ukończył studia z zakresu chemii inżynieryjnej w Institute of Chemical Technology, University Department of Chemical Technology w Mumbaju. W 1979 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, aby uczęszczać do Stanford Business School. Następnie wrócił do domu, by pomóc ojcu rozwijać jeszcze małą, ale dobrze prosperującą firmę Reliance.

W 2002 roku Mukesh Ambani odkrył w Indiach największe złoże gazu ziemnego w Zatoce Bengalskiej, co znacząco przyczyniło się do rozwoju przedsiębiorstwa. W 2002 po śmierci ojca Mukesha Ambaniego, Dhirubhai, który nie zostawił testamentu, doszło do konfliktu z bratem. Ostatecznie bracia Ambani podzielili rodzinną firmę. Mukesh zachował kontrolę nad przemysłem petrochemicznym. W 2013 roku połączyli jednak siły i ogłosili plany stworzenia sieci światłowodowej.

Firmy Mukesha Ambaniego zajmują się m.in. bezprzewodową siecią 4G w Indiach. W 2016 roku Mukesh Ambani wprowadził na rynek swój pierwszy smartfon LYF, który stał się w tym samym roku trzecim najczęściej kupowanym telefonem w Indiach.

Cytaty

  • Everybody has equal opportunity, and I think that is true for everything. (Każdy ma takie same możliwości i myślę, że to prawda we wszystkich dziedzinach)
  • I personally think that money can do very little. And this has been my experience all across. (Osobiście uważam, że pieniądze mogą niewiele zdziałać. Takie było do tej pory moje doświadczenie)
  • The organizational architecture is really that a centipede walks on hundred legs and one or two don’t counts. So, if I lose one or two legs, the process will go on, the organization will go on, the growth will go on. (Struktura organizacji jest jak stonoga i jedna czy dwie nogi się nie liczą. Więc jeśli tracę jedną albo dwie nogi, cały proces pójdzie dalej, organizacja pójdzie dalej, będzie się rozwijać)
  • Mahatma Gandhi’s dream of self-reliance can be attained by making use of Internet and technology (Marzenie Mahatmy Gandhiego o samodzielności może być osiągnięte przez wykorzystanie internetu i technologii)
  • I am a big believer that technology shapes mankind. (Głęboko wierzę, że technologia kształtuje ludzkość)
  • I think that our fundamental belief is that for us growth is a way of life and we have to grow at all times. (Myślę, że nasze podstawowym przekonaniem jest, że rozwój to styl życia i cały czas musimy się rozwijać)

Majątek

Majątek Mukesha Ambaniego szacowany jest na 20,7 miliarda dolarów. Największy dochód przyniosły mu rafinerie naftowe.

Życie prywatne

Mukesh Ambani jest żonaty. Z żoną, Niką Ambani, mają troje dzieci – dwóch synów (Anant i Akash) i córkę (Ishę).

Miejsce w rankingu najbogatszych

Mukesh Ambani zajmuje 33. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata w 2017 roku według Forbes. Jest także najbogatszym mieszkańcem Indii. W 2016 roku uplasował się na 38. pozycji najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

d2r1fhh
d2r1fhh
d2r1fhh
d2r1fhh