Musisz zgłosić, czym ogrzewasz. Inaczej zapłacisz karę
1 lipca tego roku ruszył spis źródeł ciepła. Właściciele domów i zarządcy budynków zostali objęci obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji. Ci, którzy tego nie zrobią, muszą liczyć się z karą. Do kiedy należy zgłosić źródło ciepła i jakie konsekwencje grożą za niespełnienie tego obowiązku?
27.12.2021 11:19
1 lipca tego roku ruszył spis źródeł ciepła. Właściciele domów zostali objęci obowiązkiem złożenia odpowiedniego formularza. Jak wskazuje portal gazeta.pl, jest to początek tworzenia się Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Czasu na zadeklarowanie źródła ciepła jest coraz mniej. Jakie kary spotkają tych, którzy nie wywiążą się z obowiązku?
W Polsce znajduje się ponad 6 milionów budynków mieszkalnych. Z danych przekazanych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) wynika, że do początku grudnia do CEEB wpłynęło mniej niż pół miliona deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania w domach.
Czym grzeją Polacy?
Jak przypomina gazeta.pl, osoby, które mimo obowiązku zadeklarowania źródła ogrzewania nie zrobią tego, muszą liczyć się z karą grzywny od 500 zł. W przypadku, gdyby sprawa została skierowana do sądu, kwota ta może wzrosnąć do 5 tys. złotych.
Lista urządzeń, które należy zgłosić do CEEB jest długa. Znajdują się na niej m.in. kominki, piece czy kuchnie węglowe. Czas na zgłoszenie źródła ogrzewania mija 30 czerwca 2022. Są jednak wyjątki. Dotyczą one nowo oddanych budynków. Właściciele nowych domów mają na zgłoszenie do rejestru zaledwie 14 dni od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Lista źródeł jest bardzo długa
Formularz wypełnić można elektronicznie lub papierowo. Źródło ciepła w formie elektronicznej wypełnić można na stronie zone.gunb.gov.pl. Konieczne do tego jest posiadanie profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego. Wnioski papierowe należy złożyć w urzędzie gminy właściwym dla położenia budynku.
CEEB to element Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Jego celem jest opracowanie mapy regionów zagrożonych zanieczyszczeniem powietrza z uwagi na niską emisję.
Katalog źródeł ciepła, które należy zgłosić jest obszerny. Co ważne, jeżeli w domu znajduje się na przykład kominek, koza oraz pompa ciepła z instalacji fotowoltaicznej, zaznaczyć trzeba będzie wszystkie opcje.