Trwa ładowanie...

Myślisz, że drogie masło to problem? We Francji zaczyna go brakować

W czasie, gdy Polacy martwią się znacznymi podwyżkami cen masła, we Francji zaczyna go brakować. Problemem najbardziej dotknięta jest Normandia.

Myślisz, że drogie masło to problem? We Francji zaczyna go brakowaćŹródło: Shutterstock.com
d1fokaf
d1fokaf

"Z powodu braku francuskiego mleka nasi dostawcy nie są w stanie honorować naszych zamówień na masło" - plakaty o takiej treści coraz częściej pojawiają się w witrynach supermarketów w Normandii.

W rozmowie z francuskim tygodnikiem "Le Point" kasjerka jednej z dużych sieci handlowych przyznała, że problem trwa od "dobrego miesiąca". Dyrektor ds. ekonomicznych Związku Francuskich Przetwórców Mleka Gérard Calbrix stwierdził, że za brakami stoi rosnący popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Calbrix wskazał również na to, że francuskie wyroby cukiernicze podbijają bardzo chłonny chiński rynek, a do ich produkcji wykorzystywane jest m.in. właśnie masło.

Ceny masła na globalnym rynku kształtuje także niski poziom produkcji mleka w Nowej Zelandii, która jest największym eksporterem tego surowca na świecie. Powoduje ona nie tylko wzrost cen, który odczuwamy w Polsce, ale także wspomniane braki masła we francuskich regionach - produkowane nad Sekwaną eksportowane jest za granicę.

Masło jest drogie? Zrób je sam

Co warte zauważenia, cena tony masła wzrosła z 2500 euro w kwietniu 2016 r. do 7000 euro latem tego roku.

d1fokaf

Na cenę, którą odczuwamy każdego dnia, gdy płacimy w sklepie. wpłynęła również decyzja Komisji Europejskiej z 2015 r. o zniesieniu systemu kwot mlecznych, czyli centralnego regulowania poziomu produkcji w krajach Wspólnoty. Zgodnie z przewidywaniami produkcja wystrzeliła, a cena litra spadła. Doprowadziło to do sytuacji, w której producenci zaczęli szukać sposobu na sprzedaż mleka za wyższe stawki, np. fabrykom sera.

Mleko przeznaczane na masło jest tańsze, bowiem produktem ubocznym jest surowiec służący do wytwarzania odłuszczone mleka w proszku, a tego Europa ma w zapasie nadmiar.

d1fokaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fokaf