Trwa ładowanie...

Myślisz, że drogie masło to problem? We Francji zaczyna go brakować

W czasie, gdy Polacy martwią się znacznymi podwyżkami cen masła, we Francji zaczyna go brakować. Problemem najbardziej dotknięta jest Normandia.

Share
Myślisz, że drogie masło to problem? We Francji zaczyna go brakować
Źródło: Shutterstock.com
d1d95iw

"Z powodu braku francuskiego mleka nasi dostawcy nie są w stanie honorować naszych zamówień na masło" - plakaty o takiej treści coraz częściej pojawiają się w witrynach supermarketów w Normandii.

W rozmowie z francuskim tygodnikiem "Le Point" kasjerka jednej z dużych sieci handlowych przyznała, że problem trwa od "dobrego miesiąca". Dyrektor ds. ekonomicznych Związku Francuskich Przetwórców Mleka Gérard Calbrix stwierdził, że za brakami stoi rosnący popyt na produkty pochodzenia zwierzęcego w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Calbrix wskazał również na to, że francuskie wyroby cukiernicze podbijają bardzo chłonny chiński rynek, a do ich produkcji wykorzystywane jest m.in. właśnie masło.

Ceny masła na globalnym rynku kształtuje także niski poziom produkcji mleka w Nowej Zelandii, która jest największym eksporterem tego surowca na świecie. Powoduje ona nie tylko wzrost cen, który odczuwamy w Polsce, ale także wspomniane braki masła we francuskich regionach - produkowane nad Sekwaną eksportowane jest za granicę.

Masło jest drogie? Zrób je sam

Co warte zauważenia, cena tony masła wzrosła z 2500 euro w kwietniu 2016 r. do 7000 euro latem tego roku.

d1d95iw

Na cenę, którą odczuwamy każdego dnia, gdy płacimy w sklepie. wpłynęła również decyzja Komisji Europejskiej z 2015 r. o zniesieniu systemu kwot mlecznych, czyli centralnego regulowania poziomu produkcji w krajach Wspólnoty. Zgodnie z przewidywaniami produkcja wystrzeliła, a cena litra spadła. Doprowadziło to do sytuacji, w której producenci zaczęli szukać sposobu na sprzedaż mleka za wyższe stawki, np. fabrykom sera.

Mleko przeznaczane na masło jest tańsze, bowiem produktem ubocznym jest surowiec służący do wytwarzania odłuszczone mleka w proszku, a tego Europa ma w zapasie nadmiar.

d1d95iw

Podziel się opinią

Share
d1d95iw
d1d95iw