15.02. Warszawa - BBN informuje:
Do 15 lutego br. na ankietę BBN dotyczącą finansowania Zakładów Opieki Zdrowotnej odpowiedziało już ponad 450 dyrektorów placówek.
Ze wstępnej analizy otrzymanych odpowiedzi jednoznacznie wynika, że w 2010 r. pieniędzy na leczenie w szpitalach jest znacznie mniej niż w 2009 r.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło wysłał listy do dyrektorów Zakładów Opieki Zdrowotnej, będących publicznymi zakładami lecznictwa stacjonarnego. Szefowie m.in. szpitali i przychodni otrzymali kwestionariusz dotyczący stanu finansowania placówek ze środków publicznych. Korespondencja została wysłana do ponad 730 placówek w całej Polsce. Szef BBN poprosił dyrektorów ZOZ, aby przesyłali odpowiedzi aktualne na 15 stycznia 2010 r., wtedy bowiem mijał termin podpisywania kontraktów placówek służby zdrowia z NFZ. Po miesiącu do BBN spłynęło już ponad 450 odpowiedzi.
Zainteresowanie kwestionariuszami jest duże. Z przedstawicielami BBN kontaktują się w tej sprawie m.in. dyrektorzy szpitali, lekarze, a także sami pacjenci. Zainteresowani są także szefowie Niepublicznych ZOZ.
Według ministra Aleksandra Szczygło nadal nie ma pełnej wiedzy nt. wielkości nakładów finansowych na ochronę zdrowia w 2010 r.
W informacjach przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż pojawiają się sprzeczności. 21 stycznia 2010 r. wiceminister zdrowia Jakub Szulc oświadczył w Sejmie, że prezes NFZ uruchomi fundusz zapasowy i przeznaczy z niego na świadczenia medyczne 2,2 mld zł. Natomiast 10 stycznia 2010 r., w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał, że NFZ nie ma żadnych rezerw, a "wszystkie poduszki bezpieczeństwa zostały już wystrzelone".
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ sdd/