Trwa ładowanie...
d4mnx72

Na GPW oczekiwana spora zmienność do świąt Bożego Narodzenia

Warszawa, 22.12.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Pomimo mało ekscytującej sesji na rynkach azjatyckich, inwestorzy nie powinni oczekiwać dziś spokojnych notowań na GPW. Do czwartku, kiedy warszawska giełda zamknie się na święta, zostało jeszcze wiele godzin transakcyjnych. W ubiegłych latach na dzień lub dwa przed świętami inwestorzy często zamykali część pozycji, zmniejszając ryzyko.

Share
d4mnx72

Dodatkowo, jeżeli weźmiemy pod uwagę grudniowe, dynamiczne ruchy indeksu WIG20 i dodamy, że jesteśmy po mocnej korekcie spadków, a w USA rynki naprzemiennie rosną i spadają z dużymi zakresami zmian, to trudno oczekiwać braku zmienności na GPW.? ?Nie bez znaczenia było też ostatnie umocnienie się PLN. Na spokojne sesje inwestorzy mogą więc czekać do przyszłego tygodnia. Wtedy obroty na GPW mogą już znacznie spaść, choć historia pokazuje, że to nie musi oznaczać braku zmienności cen.

Jeśli chodzi o aktualne nastroje wśród inwestorów, na polskim indeksie akcji typu "blue chips" 58% wszystkich klientów CMC Markets ma otwarte pozycje na spadek notowań. Inaczej jest w przypadku głównych giełd zagranicznych. Wśród najskuteczniejszych klientów CMC Markets nieznaczna większość (56%) ma obecnie otwarte pozycje długie (na wzrost) na CFD na amerykański indeks SPX500 i aż 77% - na niemiecki DAX.??

W kalendarzu ekonomicznym na dziś o godz. 16:00 znajdziemy odczyt dotyczący tempa sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Oczekiwana jest całkowita sprzedaż na poziomie 5,37 mln. Jednak najważniejsze będą dane dotyczące amerykańskiego PKB, które poznamy o 14:30. Rynek oczekuje odczytu w wysokości 1,9% kwartał do kwartału. Reakcja inwestorów na zaskakująco lepszą lub słabszą wartość powinna być zgodna z racjonalnym myśleniem. Warto dodać, że to nie zawsze ma miejsce. Jesteśmy po podwyżce stóp w USA i teraz inwestorzy będą się zastanawiali, bacznie obserwując inflację, czy i w jakim tempie zapoczątkowany przez Rezerwę Federalną (Fed) cykl wzrostu stóp procentowych będzie kontynuowany. Na razie inflacja jest pod kontrolą, więc zdecydowanie lepszy odczyt PKB inwestorzy powinni odebrać z zadowoleniem. Według takiej hipotezy mogliby wtedy kupować akcje na początku dzisiejszej sesji.
Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d4mnx72

Podziel się opinią

Share
d4mnx72
d4mnx72