Na pierwszym planie Hiszpania
Optymizm po greckich wyborach parlamentarnych szybko został zdominowany przez problemy innych państw strefy euro. Na pierwszym planie pozostają obecnie kłopotyy hiszpańskiego sektora bankowego. Hiszpański dziennik El Confidencial poinformował, że konieczne będzie dokapitalizowanie banków Hiszpanii na kwotę 150 mld euro, czyli o połowę większą niż wcześniej zadeklarowali ministrowie finansów strefy euro.
19.06.2012 11:55
Dodatkowo wciąż rosną rentowności hiszpańskich obligacji co sprawia, że kraj ten będzie miał coraz większe problemy z pozyskaniem finansowania na rynkach i obsługą swojego zadłużenia.
Zdaniem agencji ratingowych Fitch and S&P spadło ryzyko niewypłacalności Grecji i jej wyjścia ze strefy euro w krótkim terminie. Kraj ten jednak musi realizować zobowiązania w zamian za które przyznano mu pomoc finansową, co może być dość problematyczne. Lider Nowej Demokracji, która wygrała wybory parlamentarne, zapowiedział, że nowa koalicja rządząca będzie chciała częściowo renegocjować warunki pomocy dla Grecji. Ustabilizowanie sytuacji politycznej w Grecji jest pozytywnym krokiem w dążeniu do stabilizacji systemu finansowego strefy euro.
Dzisiaj kończy się dwudniowy szczyt grupy G20 w Meksyku. Rynki oczekują na oficjalny komunikat i liczą na to, że wreszcie Europa zdecyduje się na bardziej diametralne działania w walce z kryzysem w Europie. Państwa G20 mają przyjąć tzw. skoordynowany plan działania Los Cabos, czyli deklarację o ożywieniu wzrostu gospodarczego. Brak przełomowych rozwiązań może przynieść tylko pogorszenie nastrojów w oczekiwaniu na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed.
Dzisiaj w centrum zainteresowania pozostają dane z Niemiec na temat indeksu ZEW, gdzie w czerwcu oczekiwany jest spadek tego wskaźnika do poziomu 4pkt. Niższy niż oczekiwania odczyt może być impulsem do dalszej przeceny euro. W przeciwnym wypadku prawdopodobna jest stabilizacja notowań EURUSD w oczekiwaniu na jutrzejszą konferencję prasową Fed. Należy mieć jednak na uwadze, że luka wzrostowa na eurodolarze została pokryta, co ma negatywną wymowę.
EURPLN
Powtarza się schemat w którym pogorszenie nastrojów na rynkach światowych odbija się negatywnie na kursie złotego. Notowanie eurozłotego pozostają stabilne. Para utrzymuje się nieco powyżej wsparcia w postaci górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym. Silnym oporem pozostają okolice 4,30. Z technicznego punktu widzenia możliwy jest test wsparcia na poziomie 4,21 w postaci linii poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym.
EURUSD
Pokrycie luki wzrostowej jest negatywnym sygnałem, jednak notowania EURUSD bronią dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie 4h. Dopiero wyjście poniżej poziomu 1,2540 byłoby technicznym sygnałem do dalszej deprecjacji euro. Jak na razie para oscyluje w rejonie 1,2600 w oczekiwaniu na publikację indeksu ZEW. Silny opór to rejon 1,2780.
GBPUSD
Notowania GBPUSD zbliżają się do wsparcia na poziomie 1,5600. Z punktu widzenia analizy technicznej może to być dobry poziom do wznawiania długich pozycji w GBPUSD z krótkim SL, czemu sprzyjałaby również stabilizacja sytuacji na rynkach światowych. Silnym oporem pozostają okolice 1,5800.
AUDUSD
AUDUSD kontynuuje zwyżkę. Para zbliża się do dolnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie w skali dziennej, która wyznacza najbliższy opór w rejonie 1,0180-1,02. W przypadku, gdyby w tych okolicach pojawiła się formacja spadkowa, może to być dobry moment do wznawiania pozycji zgodnych z długoterminowym trendem spadkowym.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl