Trwa ładowanie...
ycipk-1mjqw3

Na polskie innowacyjne firmy czeka 787 mln zł

Instytucje finansowe w ciągu dwóch lat chcą uruchomić 787 mln zł w formie kredytów i leasingu na projekty polskich firm innowacyjnych - poinformowali we wtorek przedstawiciele Związku Banków Polskich. Z oferty może skorzystać nawet tysiąc firm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na polskie innowacyjne firmy czeka 787 mln zł
(Thinkstockphotos)
ycipk-1mjqw3

Chodzi o banki: Deutsche Bank PBC, Raiffeisen Leasing Polska oraz Bank Pekao, które uzyskały wsparcie Komisji Europejskiej i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego na lata 2007-2013 (7PR). W ramach 7PR, obok dotacji, uruchomiono specjalne instrumenty wsparcia sektora innowacyjnego w zakresie dostępu do finansowania zewnętrznego (RSFF-RSI).

- Projekty, o których dzisiaj mówimy, będziemy wspólnie realizować z ministerstwem nauki, uczelniami, jednostkami naukowo-badawczymi. To jest element szerszej strategii realizowanej przez rząd i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - mówił na konferencji prasowej prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński powiedział natomiast, że na lata 2007-2013 na siódmy program ramowy UE przeznaczone było około 56 mld euro. Jak mówił, to były pieniądze po to, by uczelnie z różnych krajów w połączeniu z przedsiębiorstwami innowacyjnymi wdrażały pomysły do realnej gospodarki.

ycipk-1mjqw3

- Zakładano, że 20-25 proc. środków powinno popłynąć do przedsiębiorstw. Tego nie udało się osiągnąć, dlatego w przyszłej perspektywie finansowej, czyli programie "Horyzont 2020" będzie to bardzo ważne zadanie. Największym problem jest znalezienie większej liczby małych i średnich przedsiębiorstw do programów badawczo rozwojowych - powiedział.

Jak tłumaczył, KE widząc problem, doszła do wniosku, że trzeba razem z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym poszukać narządzi, które będą zabezpieczały udział małych i średnich przedsiębiorstw w tego typu projektach.

Instrument podziału ryzyka (RSI) to pilotażowy program gwarancyjny, wspierający finansowanie działalności badawczo-rozwojowej lub finansowanie innowacyjnych małych i średnich firm. W ramach RSI Europejski Fundusz Inwestycyjny zapewnia gwarancje dla banków i instytucji leasingowych, udzielających finansowania małym i średnim przedsiębiorcom.

W Polsce finansować przedsiębiorców w ramach RSI będą: Bank Pekao, Deutsche Bank PBC oraz Raiffeisen Leasing Polska.

ycipk-1mjqw3

Jak tłumaczył podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Zwrotnych Programów UE, działającego przy ZBP, Arkadiusz Lewicki, instytucje te sfinansują koszty inwestycji innowacyjnych przedsiębiorców.

Dodał, że celem finansowania są inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne oraz dostarczenie kapitału obrotowego. - Przedsiębiorcy będą mogli oczekiwać wsparcia w walucie krajowej lub w euro o równowartości od 25 tys. euro do 7,5 mln euro na dwa do siedmiu lat - wskazał.

W razie niewypłacalności, gwarancja unijna pokrywa 50 proc. niespłaconej części każdego kredytu. Gwarancja ta ma charakter portfelowy i obejmuje kapitał i odsetki.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1mjqw3

ycipk-1mjqw3
ycipk-1mjqw3