Trwa ładowanie...
21-11-2008 09:25

Na pomoc deweloperom

120 mld zł w 2009 roku może kosztować deweloperów kryzys finansowy. Rząd chce ratować sytuację, zwiększając dostępność atrakcyjnych kredytów mieszkaniowych z dopłatą - donosi "Rzeczpospolita".

Na pomoc deweloperomŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d21ta7v
d21ta7v

_ Sektor deweloperski w 2009 r. odczuje dotkliwie trudności związane z głębokim wyhamowaniem popytu. Dlatego działania, które mogą to złagodzić, trzeba powitać z uznaniem _– komentuje Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej Reas.

_ Najwyższy czas na reakcję rządu. Takie zmiany mogą pomóc rynkowi _– wtóruje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development i szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zwiększenie dostępności preferencyjnych kredytów z dopłatą jest jedną z ratunkowych propozycji ekspertów, które znalazły się w przygotowanym przez doradców premiera dokumencie "Działania Polski wobec kryzysu finansowego".

Na razie skorzystało z nich niecałe 9 tys. osób, bo też trudno spełnić wymagania. Finansowane w ten sposób lokale muszą być tanie (mkw. może kosztować nie więcej niż 1,3 wartości tzw. wskaźnika odtworzeniowego mkw. podawanego przez GUS – dla Warszawy obecny limit to 6,6 tys. zł za mkw.) i małe (pełna dopłata obowiązuje do 50 mkw. mieszkania i 70 mkw. domu). Dopłata jest wypłacana przez osiem lat, średnio wynosi ok. połowy kwoty odsetek. To sprawia, że rata kredytu z dopłatą może być nawet kilkaset złotych niższa od komercyjnego kredytu hipotecznego. Sęk w tym, że do tej pory nie cieszyły się wzięciem, bo większość budowanych lokali była za droga. Kryzys sprawił, że tanieją.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

d21ta7v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ta7v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj