Trwa ładowanie...

Na rewitalizację placu Trzech Krzyży może zabraknąć pieniędzy

Pół roku temu rozstrzygnięty został konkurs na modernizację placu Trzech Krzyży, ostatniego ogniwa w rewitalizacji Traktu Królewskiego. Projekt miał być zrealizowany na Euro 2012. Już dziś wiadomo, że termin ten jest nierealny, bo urząd miasta nie ma pieniędzy.

Share
Na rewitalizację placu Trzech Krzyży może zabraknąć pieniędzyŹródło: Echo Miasta
d1whf70

- W budżecie na ten rok nie ma pieniędzy na projekt placu Trzech Krzyży - mówi Małgorzata Gajewska, rzecznik Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. To właśnie ta instytucja powinna zająć się inwestycją.

Zwycięski projekt zakładał stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej z kawiarenkami, zielenią i komunikacją wokół wysepki z kościołem św. Aleksandra. Architekci zaproponowali także wybudowanie podziemnego parkingu przy Ministerstwie Gospodarki. To właśnie wybudowanie parkingu podziemnego jest głównym problemem.

Rozmowy z firmami zainteresowanymi jego budową Biuro Obsługi Inwestorów w ratuszu chce rozpocząć na początku przyszłego roku. Władze Warszawy zastanawiają się, jak i czy opłaca się budować parking podziemny. Rezygnacja z koncepcji byłaby porażką miasta, pomysł architekta Janusza Klikowicza zrywał z dominacją ruchu samochodowego nad dość dobrze kojarzącą się architekturą placu Trzech Krzyży.

d1whf70

Do Euro 2012 zostało półtora roku. - Negocjacje z ratuszem mające wyłonić ostateczną wersję projektu potrwają co najmniej pół roku - podkreśla autor zwycięskiej pracy Janusz Klikowicz. Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na budowę, realizacja zajmie przynajmniej rok. Władze miasta zastanawiają się, czy inwestycja jest możliwa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Radni pod koniec ubiegłego roku przyznali 2 mln zł na doradztwo. Procedura nie została jednak na razie rozpoczęta.

Anna Rathman

d1whf70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1whf70
d1whf70