Trwa ładowanie...
d4htfas
02-02-2017 10:25

Na rynku miedzi obawy dot. możliwości strajku w największej kopalni na świecie

Warszawa, 02.02.2017 (ISBnews/ Superfund TFI) - Ostatnie kilka tygodni na rynku miedzi było okresem stopniowych, aczkolwiek czasem nerwowych wzrostów cen tego surowca. W rezultacie, notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 2,70 USD za funt, docierając tym samym do okolic maksimów z listopada ubiegłego roku. Z kolei cena miedzi na LME w Londynie porusza się już obecnie w pobliżu poziomu 6000 USD za tonę. Na razie jednak ta ważna bariera nie została pokonana - co nie oznacza, że do jej przełamania nie dojdzie w kolejnych tygodniach.

Share
d4htfas

Obecnie kupującym na rynku miedzi sprzyjają obawy o podaż tego surowca. W ostatnich dniach na pierwszy plan na tym rynku wysunęła się sytuacja w Chile, a dokładniej - w największej kopalni miedzi na świecie, Escondida, należącej w większości do koncernu BHP Billiton. Ponad tydzień temu fiaskiem zakończyły się rozmowy pomiędzy przedstawicielami spółki a tamtejszymi związkami zawodowymi. Władze związków nazwały propozycję płacową BHP Billiton ?absurdalną" i wezwały pracowników kopalni do jej odrzucenia oraz przygotowania się do strajku. W ostatnich dniach stycznia trwało głosowanie, w którym brało udział 2500 pracowników kopalni i które, jak podają najnowsze informacje, zakończyło się zgodnie z preferencjami przedstawicieli związków zawodowych.

Obecnie możliwym scenariuszem są rządowe mediacje i powrót do negocjacji w sprawie płac. Jednak zawarcie porozumienia satysfakcjonującego obie strony może być trudne. Pracownicy kopalni pamiętają jeszcze strajk sprzed czterech lat, który trwał dwa tygodnie i po nim udało im się uzyskać bonusy na poziomie 49 tys. USD. Tymczasem ostatnia propozycja zarządu spółki wyniosła 12 tys. USD, a pracowników nie przekonują argumenty, że sytuacja na globalnym rynku miedzi jest zupełnie inna niż była wtedy. W rezultacie, prawdopodobieństwo strajku jest spore.

Jeśli strajk będzie miał miejsce, to notowania miedzi mogą dalej rosnąć - zwłaszcza że ostatnie miesiące pod kątem wydarzeń na rynku miedzi były spokojne. Praktycznie cały 2016 rok upłynął bez większych problemów z wydobyciem tego metalu, podczas gdy mniejsze i większe strajki na tym rynku są regułą.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d4htfas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4htfas
d4htfas