Trwa ładowanie...
d3qaxj1

Na Węgrzech stopy procentowe bez zmian, a oczekiwano podwyżki nawet o 50 pkt bazowych

...

Share
d3qaxj1

24.01. Budapeszt (PAP/MTI) - Bank centralny na Węgrzech nieoczekiwanie pozostawił we wtorek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

Główna stopa procentowa wynosi nadal 7,00 proc.

Tymczasem większość ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewała się podwyżki o 50 pkt bazowych, część stawiała na podwyżkę o 25 pkt bazowych, a jeden z analityków nie oczekiwał podczas tego posiedzenia banku żadnych zmian.

d3qaxj1

Premier Węgier Viktor Orban wyraził 20 stycznia gotowość do ustępstw w celu osiągnięcia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w sprawie nowego kredytu wysokości 15-20 miliardów euro.

"Teraz zależy już tylko od MFW i UE, kiedy można będzie zawrzeć porozumienie kredytowe" - oświadczył wtedy Orban. Jednocześnie potwierdził, że jego rząd jest gotów zrezygnować z zakwestionowanego przez MFW i UE planu połączenia węgierskiego banku centralnego z nadzorem rynku finansowego (PSZAF).

Węgry mają obecnie duże trudności z obsługą zadłużenia i bez nowego kredytu MFW i UE krajowi grozi bankructwo.

Fundusz i Unia zażądały od Budapesztu wycofania uchwalonej ustawy o banku centralnym, czyniąc z tego warunek rozpoczęcia negocjacji w sprawie kredytu dla Węgier.

Zdaniem MFW i UE ustawa ta umożliwia niedopuszczalne wpływanie przez rząd na politykę personalną i finansową banku centralnego.

Nowa ustawa o węgierskim banku centralnym m.in. odbiera jego szefowi prawo wyboru zastępców oraz zwiększa liczbę członków Rady Monetarnej z siedmiu do dziewięciu. (PAP)

aj/ asa/

d3qaxj1

Podziel się opinią

Share
d3qaxj1
d3qaxj1