Na złotym znowu robi się nerwowo
W trakcie notowań azjatyckich wartość dolara wzrosła. Minimum wspólnej waluty wyniosło 1,2576. Dziś poznamy z Wielkiej Brytanii inflację CPI za październik. Oczekuje się odczytu na poziomie 4,9% r/r.
18.11.2008 08:49
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
W trakcie notowań azjatyckich wartość dolara wzrosła. Minimum wspólnej waluty wyniosło 1,2576. Dziś poznamy z Wielkiej Brytanii inflację CPI za październik. Oczekuje się odczytu na poziomie 4,9% r/r.
Jednak ze względu na okres, którego te informacje dotyczą mogą nie mieć one wpływu na notowania funta szterlinga. Z Eurolandu nie poznamy dziś żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym. Z USA opublikowana zostanie inflacja PPI za październik. Oczekuje się poziomu 6,5% r/r, przy poprzednich 8,7. Indeks rynku nieruchomości NAHB szacuje się na 14 pkt i jest to wartość dokładnie taka sama jak poprzednio. Napływ kapitałów może pozostać bez wpływu na wartość amerykańskiej waluty, ponieważ dotyczy września. Ze względu na brak informacji z Europy, większe zmiany mogą wystąpić dopiero po południu naszego czasu. Giełda w Nowym Jorku straciła na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8273,58pkt, tj. (-2,63)%.
Złoto straciło nieznacznie na wartości osiągając minimum na poziomie 735,95 usd/oz.
O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2602 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: dotychczasowe zmiany na rynku tej pary nadal niewiele wnoszą do zarysowywanego od kilku tygodni obrazu technicznego. Ceny chodzą w zacieśniającym się klinie, co zgodnie z teorią wróży relatywnie szybkie wyjście z takiej formacji. Zakres wahań charakterystyczny dla wczorajszej sesji i najprawdopodobniej również pierwszej części dzisiejszej rozrysować można pomiędzy 1,2700 – 1,2510. Sygnałem do większych zmian okazać się mogą zapowiedziane na godziny popołudniowe dane o stanie amerykańskiej gospodarki. Poranny układ wskaźników intra day potwierdzając względną równowagę na rynku tej pary wskazują cały czas na lekką przewagę po stronie niedźwiedzi.
RYNEK KRAJOWY
Na rynku krajowym możemy zaobserwować deprecjację złotego. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na poziomie 3,7895, a dolar 3,0058. Dziś poznamy dynamikę przeciętnego wynagrodzenia za październik. Szacuje się, że spadła ona do 9,6% z poprzednich 10,9. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw prognozuje się na dokładnie takim samym poziomie tj. 4,1%. Pomimo spadku dynamiki wynagrodzeń prognozy dotyczące przeciętnego wynagrodzenia wskazują na wciąż rosnące płace. W związku z tym RPP może wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych w tym roku. Giełda w Warszawie straciła wczoraj na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1674,16 pkt, tj. (-1,95)%.
O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,7847, a za dolara 3,0023 złotego.
Sytuacja techniczna na rynku złotego: początek nowego tygodnia przyniósł wyraźny powrót do słabszego złotego. Na rynku pary USD/PLN również godziny sesji nocnej kontynuowały zapoczątkowany już wczoraj odwrót od polskiej waluty. Otwarcie dzisiejszego handlu w rejonie dużej figury 3,0000 za dolara odebrać można, jako techniczną zapowiedź wejścia cen w obszar oporu rozpościerającego się pomiędzy 2,9900 – 3,0250. Najbliższe lokalne wsparcie umiejscowić można na linii 2,9650. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce również na rynku pary EUR/PLN, gdzie nocny szczyt: 3,8060 ewidentnie potwierdził przewagę po stronie zainteresowanej słabszym złotym. W przypadku tej pary mówić można o rejonie oporu w przestrzeni 3,8060 – 3,8400. Najbliższe wsparcie wyrysować można w pobliżu 3,7415 – 3,7500. Ze względu na pierwszą w tym tygodniu serię ważnych danych zapowiedzianych na godziny popołudniowe przyjąć można, że to właśnie po południu dojdzie do wzrostu zakresu zmian wartości polskiej waluty.
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.
| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |