Trwa ładowanie...
dwduah6

Nabywca I grupy chemicznej może przejąć również Anwil - Nafta Polska

23.9.Warszawa(PAP) - Istnieje możliwość, że inwestor, który kupi zakłady zgrupowane w pierwszej grupie chemicznej, może przejąć również Anwil - ocenia prezes Nafty Polskiej, Marek...

Share
dwduah6

23.9.Warszawa(PAP) - Istnieje możliwość, że inwestor, który kupi zakłady zgrupowane w pierwszej grupie chemicznej, może przejąć również Anwil - ocenia prezes Nafty Polskiej, Marek Karabuła.

"Rysuje się taka możliwość, by ten sam inwestor kupił również Anwil. Niewykluczone, że krótko po zakończeniu naszego procesu również taka transakcja zostanie zrealizowana" - powiedział prezes na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu.

W czwartek Nafta Polska przedstawi krótką listę inwestorów dla pierwszej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Ciech, ZA Tarnów i Kędzierzyn, po tym jak w ubiegłym tygodniu otrzymała oferty od inwestorów finansowych, jak i strategicznych z kraju i z zagranicy.

dwduah6

Głównym akcjonariuszem Anwilu jest PKN Orlen. Prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec, także obecny na posiedzeniu komisji potwierdził, że technicznie możliwa jest sprzedaż zarówno Polkomtela, jak i Anwilu w tym roku. Uzależnił to jednak od ilości i jakości otrzymanych przez spółkę ofert.

"Jeśli udałoby się przeprowadzić obie transakcje, mielibyśmy kilka mld zł, które w znaczący sposób zmieniły sytuację finansową Orlenu" - powiedział Krawiec.

Dodał, że w pierwszej kolejności pozyskane środki trafiłyby na spłatę kredytu. W drugiej zaś, o ile warunki makroekonomiczne na to pozwolą, na wypłatę dywidendy, a w trzeciej na odmrożenie projektów inwestycyjnych, które zostały wstrzymane.(PAP)

morb/ epo/ ana/

dwduah6

Podziel się opinią

Share
dwduah6
dwduah6