Nafta Polska rozważa obniżenie wartości emisji Kędzierzyna

1.10.Warszawa (PAP) - Nafta Polska rozważa możliwość obniżenia
wartości emisji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, a pieniądze z
emisji spółka ta mogłoby przeznaczyć na przejęcie...

1.10.Warszawa (PAP) - Nafta Polska rozważa możliwość obniżenia wartości emisji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, a pieniądze z emisji spółka ta mogłoby przeznaczyć na przejęcie Anwilu od PKN Orlen - poinformował w środę dziennikarzy Marek Karabuła, prezes Nafty Polskiej.

"Wielkość ostateczna emisji będzie zależała od rekomendacji doradców, od programu inwestycyjnego i od sytuacji na rynku. Celem jest to, żeby spółka była na giełdzie. Jesteśmy skłonni nawet rozważyć zmniejszenie kwoty emisji" - powiedział Karabuła.

Wcześniej zarząd Kędzierzyna mówił, że chciałby, aby spółka pozyskała z rynku około 500 mln zł.

Szef Nafty Polskiej dodał w środę, że Kędzierzyn ma kilka poważnych projektów, a Nafta wspólnie z doradcami wybierze te, o największej wartości dodanej dla spółki.

"Nie wykluczamy, że jednym z celów emisji jest akwizycja Anwilu. Cały czas uważamy, że konsorcjum, którego powstanie jest zapowiadane, będzie w stanie złożyć ciekawą ofertę dla PKN Orlen" - powiedział.

"Z naszego punktu widzenia uważamy przejęcie Anwilu za bardzo atrakcyjny cel emisji. Ale Kędzierzyn spogląda też na inne firmy, które mogłyby być celem przejęcia" - dodał.

Prezes Nafty Polskiej zapewnił, że Kędzierzyn będzie gotowy do debiutu w grudniu, ale ostateczny termin będzie zależał od sytuacji na rynku.

"Prospekt Kędzierzyna powinien trafić do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w połowie października. Zakładamy, że prace KNF potrwają około 5-6 tygodni" - powiedział.

Obecnie 6,28 proc. Kędzierzyna ma Skarb Państwa, Nafta Polska ma 80 proc., a resztę mają pracownicy.

Po przeprowadzeniu emisji podwyższeniowej Skarb Państwa nadal zachowa kontrolę w spółce.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn wspólnie z Ciechem i Zakładami Azotowymi w Tarnowie liczą, że do 9 października uda im się zawrzeć umowę konsorcjum, która będzie przewidywała powołanie spółki celowej na zakup należącego do PKN Orlen Anwilu.

Konsorcjum byłoby zainteresowane kupnem pakietu od PKN Orlen i Skarbu Państwa, czyli ok. 90 proc. spółki. Ok. 85 proc. akcji Anwilu należy obecnie do PKN, a ok. 5 proc. do Skarbu Państwa.(PAP)

pif/ gor/

Źródło artykułu:PAP
emisjagiełdakędzierzyn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)