Trwa ładowanie...

Nagroda Banku Szwecji. Poznaliśmy zdobywców "Nobla z dziedziny ekonomii"

Tegoroczny Nobel - ogłoszony w poniedziałek 14 października - w dziedzinie ekonomii trafi ostatecznie do trzech osób. Laureatami zostali Michael Kremer, Abhijit Banerjee i Esther Duflo. Werdykt ogłosiła właśnie Królewska Akademia Nauk. Nobla w tej dziedzinie przyznaje Bank Szwecji

Nagroda Banku Szwecji. Poznaliśmy zdobywców "Nobla z dziedziny ekonomii"Źródło: PAP
d2tv0sy
d2tv0sy

Nagroda Banku Szwecji. Poznaliśmy zdobywców "Nobla z dziedziny ekonomii"

Tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii to naukowcy, którzy zajmowali się jednym ze zdecydowanie najbardziej palących problemów świata. Zajmowali się bowiem walką z ubóstwem.

Obejrzyj: Polskie miasta zaczynają być "smart". Ekspert tłumaczy

2044141

Po raz pierwszy nagrodę w dziedzinie ekonomii przyznano dopiero w 1969 r. - przypomina dr Leszek Mosiejko z SGH i wykładowca Prasowej Akademii Pieniądza w rozmowie z RMF FM. Natomiast sama Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii nie została ustanowiona przez jego fundatora, który uważał ekonomię za naukę zbyt teoretyczną.

d2tv0sy

Nagroda Banku Szwecji. Poznaliśmy zdobywców "Nobla z dziedziny ekonomii"

Laureaci Nobla z ekonomii w swojej pracy skupiali się na tym, jak mierzyć poziom biedy i obliczać jej skalę, żeby wreszcie - dojść to tego jak należy ją zwalczać. Kremer, Banerjee i Duflo pokazali - w eksperymentalny sposób - gdzie pieniądze są marnowane, a gdzie najlepiej je kierować. Na przykład w kwestii organizacji edukacji.

Sprawdzili jednocześnie, jaki jest efekt dawania dzieciom książek albo jak ograniczyć nieobecność nauczycieli - mówili przedstawiciele akademii noblowskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tv0sy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tv0sy