Trwa ładowanie...
d1mzxc0

Najbliższa podwyżka stóp NBP nie wcześniej niż na przełomie roku - BGK (opinia)

12.07. Warszawa (PAP) - Stopy NBP zostaną podniesione nie wcześniej niż pod koniec roku - oceniają ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ich opinii podwyżka ta będzie...
Share
d1mzxc0

12.07. Warszawa (PAP) - Stopy NBP zostaną podniesione nie wcześniej niż pod koniec roku - oceniają ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ich opinii podwyżka ta będzie przedostatnią w obecnym cyklu. Ostatniej podwyżki ekonomiści z BGK oczekują w II kwartale 2012 roku.

"Prognozujemy, że najbliższa podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce nie wcześniej niż na przełomie roku.(...) Sądzimy jednak, że w pierwszych powakacyjnych miesiącach zacieśnieniu polityki monetarnej przeciwdziałać będzie obserwowane w bieżących danych obniżenie inflacji i pogorszenie wskaźników ze sfery realnej. Do podwyżki stóp RPP skłoni dopiero zatrzymanie procesu dezinflacji przy wciąż umiarkowanie pozytywnych realnych danych makro. Zachęcającą rolę odegrać może także ewentualna decyzja EBC o podwyżce stóp procentowych jesienią" - napisano w lipcowym biuletynie.

"W dłuższym horyzoncie oczekujemy jeszcze jednej podwyżki stóp, prawdopodobnie w drugim kwartale 2012, która ustabilizuje na dłuższy czas stopę referencyjną na poziomie 5 proc. Czynnikiem ryzyka mogącym przyspieszyć pierwszą podwyżkę może być niekontrolowany rozwój sytuacji związany z kryzysem zadłużenia w strefie euro" - dodano.

d1mzxc0

Ponadto BGK przedstawił oczekiwania analityków i rynku odnośnie polityki pieniężnej w tym roku.

"Większość (analityków - PAP) oczekuje, że do zacieśnienia polityki monetarnej nie dojdzie już w bieżącym kwartale (...). Jednak trzecia część ankietowanych sądzi, że możliwa jest podwyżka stóp procentowych o 25 pb. na wrześniowym posiedzeniu. Większość ekonomistów jest jednak przekonana, że podwyżkę przyniesie czwarty kwartał, zaledwie około 19 proc. ankietowanych jest przekonanych, że stopy nie zmienią się do końca bieżącego roku. Nie ma natomiast analityków oczekujących więcej niż jednej podwyżki stóp w tym roku (na podstawie ankiety Parkiet)" - napisano.

"Rynki finansowe w stawkach kontraktów FRA także wyceniają jedną podwyżkę stóp procentowych do końca bieżącego roku. Najprawdopodobniej będzie miała ona miejsce - według wycen - w październiku lub listopadzie" - oceniono.(PAP)

mac/ asa/

d1mzxc0

Podziel się opinią

Share
d1mzxc0
d1mzxc0