Trwa ładowanie...
dbfxgju
finanse

Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - MG

21.09. Warszawa (PAP) - Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - oceniają ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem sygnałem...

Share
dbfxgju

21.09. Warszawa (PAP) - Najbliższe kwartały przyniosą ożywienie inwestycyjne - oceniają ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem jest nieoczekiwanie wysoki wzrost PKB w II kwartale br. i poprawiająca się koniunktura.

"Po głębokim spadku nakładów brutto na środki trwałe w I kwartale 2010 roku, silna tendencja spadkowa wyhamowała w II kwartale. Jednocześnie nastąpił wzrost ilości rozpoczynanych zadań inwestycyjnych oraz istotne zwiększenie wartości kosztorysowej tych zadań. Od kilku kwartałów spadkowi nakładów inwestycyjnych towarzyszy dynamiczny wzrost produkcji. Zdolności wytwórcze przedsiębiorstw wykorzystywane są w coraz wyższym stopniu" - napisano w raporcie resortu gospodarki.

Zdaniem ekspertów DAP warunkiem zwiększenia produkcji w najbliższych kwartałach będzie zatem zwiększenie zdolności wytwórczych, co wymaga dokonywania inwestycji.

"Wyżej wymienione okoliczności, w połączeniu z nieoczekiwanie wysokim wzrostem PKB w II kwartale 2010 roku oraz poprawiającą się koniunkturą pozwalają przewidywać, iż w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie inwestycyjne" - podkreślili ekonomiści.

Wzrost PKB w ujęciu rdr w II kw. wyniósł 3,5 proc. wobec wzrostu o 3,0 proc. w I kw.

Inwestycje w II kw. spadły o 1,7 proc. rdr po spadku w I kw. o 12,4 proc. W skali I półrocza 2010 roku nakłady brutto na środki trwałe obniżyły się o 6,2 proc. wobec obniżki o 2,3 proc. przed rokiem. (PAP)

bg/ jtt/

dbfxgju

Podziel się opinią

Share
dbfxgju
dbfxgju