Trwa ładowanie...

Najdroższy dom w Londynie sprzedawany za 250 mln funtów

W Londynie wystawiono na sprzedaż najdroższy w historii metropolii dom mieszkalny. Czteropiętrową kamienicę z dwoma piętrami piwnic w stylu regencji (przełom XVIII i początek XIX w.) można kupić za ćwierć miliarda funtów.

Najdroższy dom w Londynie sprzedawany za 250 mln funtówŹródło: AFP
d3ot8se
d3ot8se

Sprzedaży towarzyszy daleko posunięta tajność. Sprzedający zastrzegł sobie, by nie ujawniać kim jest. Według londyńskiej popołudniówki "Evening Standard" jest nim członek rodziny królewskiej jakiegoś kraju Zatoki Perskiej.

Oferta nie jest dostępna publicznie, ale wiadomo, że dołączone do niej fotografie pochodzą z przełomu XIX i XX w., ponieważ właściciel odmówił opublikowania aktualnych zdjęć ze względów bezpieczeństwa.

O obecnym właścicielu mówi się, że wydał wiele milionów na przywrócenie budynku do dawnej świetności.

Posiadłość usytuowana jest przy Carlton House Terrace, w bliskiej odległości od Placu Trafalgaru i reprezentacyjnych budynków m.in. Carlton House, gdzie mieszka następca tronu książę Walii Karol i parku St James's. W przeszłości przy Carlton House Terrace mieszkał m.in. premier William Gladstone. Odbywały się tam nawet posiedzenia jego gabinetu. W czasie II Wojny Światowej w innej rezydencji przy tej samej ulicy mieszkał generał Charles de Gaulle.

d3ot8se

Budynek ma status obiektu szczególnie chronionego, tzw. Grade I, co oznacza, że właściciel ma obowiązek zachowania jego autentycznego charakteru, choć gazeta nie przewiduje trudności w przypadku, gdyby nowy właściciel zapragnął zainstalować sobie w piwnicy basen, salę gimnastyczną, lub kinową.

Średnia własność nieruchomości w Londynie sięga obecnie 370 tys. funtów, choć w niektórych, drogich dzielnicach wystarcza to na pokój z kuchnią.

Poprzedni rekord za najdroższą nieruchomość w Londynie to 136 mln funtów.

d3ot8se
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ot8se

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj