Trwa ładowanie...
d13c6sv
finanse

Najlepiej i najgorzej opłacane branże w 2013 roku

W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji. Mediana miesięcznych wynagrodzeń wyniosła tam odpowiednio 6 000 zł i 5 600 zł brutto. Najgorzej płatne okazały się branże: kultura i sztuka, służba zdrowia, usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo
Share
Najlepiej i najgorzej opłacane branże w 2013 roku
Źródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d13c6sv

W ubiegłym roku najlepiej płacono w IT i telekomunikacji. Mediana miesięcznych wynagrodzeń wyniosła tam odpowiednio 6 000 zł i 5 600 zł brutto – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Najgorzej płatne okazały się branże: kultura i sztuka, służba zdrowia, usługi dla ludności oraz nauka i szkolnictwo.

Nie jest zaskoczeniem to, że w 2013 roku najwyżej opłacaną branżą były technologie informatyczne. Mediana wynagrodzenia całkowitego w tym sektorze wyniosła 6 000 PLN brutto. Połowa pracujących w IT zarabiała pomiędzy 4 000 zł a 9 166 zł miesięcznie. Na drugim miejscu znalazła się telekomunikacja, gdzie przeciętne miesięczne zarobki wyniosły 5 600 zł. Na podium znalazła się również bankowość. Osoby pracujące w tej branży zarabiały przeciętnie 5 300 zł.

Po drugiej stronie rankingu znalazły się osoby pracujące w kulturze i sztuce. Zarabiały one przeciętnie 3 000 zł brutto miesięcznie. Niewiele więcej otrzymywali pracownicy służby zdrowia (3 170 zł) oraz ci, którzy zajmowali się usługami dla ludności (3 200 zł).

Zróżnicowanie regionalne

W 7 z 16 województw najlepiej opłacani byli pracownicy sektora informatycznego. W zależności od regionu mediana ich wynagrodzeń całkowitych wynosiła od 4 230 zł w województwie lubelskim do 6 506 zł w pomorskim. Wśród branż, w których przeciętne wynagrodzenie było najniższe, zaobserwowano zdecydowanie większe zróżnicowanie regionalne.

Pracownicy szeregowi, specjaliści oraz kierownicy najwyższe wynagrodzenia otrzymywali w branży IT. Na stanowiskach wykonawczych mediana całkowitych płac brutto wyniosła w 2013 roku 3 500 zł. Specjaliści zarabiali przeciętnie 6 000 zł, a kierownicy 9 000 zł. Na najwyższym szczeblu – dyrektorskim najwyższe zarobki otrzymywali pracownicy telekomunikacji. Mediana płac dla tej grupy wyniosła 18 500 zł brutto.

d13c6sv

Najniższe wynagrodzenia pracowników szeregowych odnotowano w handlu (2 150 zł brutto miesięcznie). Na pozostałych szczeblach najniższe przeciętne zarobki otrzymywali zatrudnieni w branży kultura i sztuka.

Branża i wielkość przedsiębiorstwa

W przypadku trzech najlepiej i trzech najgorzej opłacanych branż zaobserwowano w 2013 roku różnice w przeciętnych wynagrodzeniach w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić, że najgorzej płatnych branżach, zarobki były na podobnym poziomie - niezależnie od wielkości firmy. Natomiast w branżach takich jak IT czy telekomunikacja różnice w wynagrodzeniach osób pracujących w mikro i wielkich przedsiębiorstwach znacznie od siebie odbiegały.

Zarobki kobiet i mężczyzn w wybranych branżach

W 2013 roku najwyższe zarobki otrzymały kobiety pracujące w branży IT. Mediana ich płac wyniosła 5 300 zł. W przypadku mężczyzn na pierwszym miejscu znalazły się ex quo bankowość oraz ubezpieczenia. Panowie pracujący w tych obszarach otrzymywali przeciętnie 6 500 zł.

d13c6sv

Branża w której mężczyźni zarabiali najmniej to kultura i sztuka. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto wyniosła tam 2 950 zł. Najniższe pensje kobiet odnotowano natomiast w służbie zdrowia. Wyniosły one przeciętnie 2 919 zł miesięcznie brutto.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Adam Wrona

d13c6sv

<a href="http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76" target="_blank"

Szukasz pracy w branży finansowej? Kliknij i sprawdź najnowsze oferty!

d13c6sv

Podziel się opinią

Share
d13c6sv
d13c6sv